به نام خدا

مجله ادبی هدهد برای ارتقای سطح مطالعه و ارائه آثار مناسب ادبی برای نوجوانان کتابخوان،‌ از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و به عنوان نشریه‌ای اینترنتی ارائه می‌شود.
ویژگی این نشریه اینترنتی را می‌توان به انتشار روز به روز مطالب در صفحاتی برای عرضه در طول یک‌ماه عنوان کرد. به شکلی که هر روز یک مطلب تازه به نشریه افزوده می‌شود و در طول یک‌ماه تمام صفحات مجله نو می‌شود و صفحات پیش هم قابل مشاهده در هر بخش می‌باشد.
مطالب و نوشته‌های ارائه‌ شده در این مجله بر اساس محتوای ادبی و مخاطبان اصلی آن که نوجوانان ـ دوره اول دبیرستان ـ‌ هستند، در گروه‌های زیر دسته‌بندی شده است.
۱- سرآغاز (سرمقاله)
۲- دنیای داستان (داستان)
۳- خانه خیال (شعر)
۴- گپ و گفت (با پدیدآورندگان)
۵- حرف‌های آشنا (گوناگون)

• سرآغاز:
این بخش شامل سرمقاله‌های هفتگی مجله خواهد بود که به مناسبت‌های مختلف و موضوعات گوناگون در چهار قسمت برای یک‌ماه ارائه می‌شوند. شیوه و قالب سرمقاله آزاد است و تنهامحور و با یک فرم و توسط یک نفر نوشته نمی‌شود.

• دنیای داستان
چنان‌که از نام این بخش پیداست مجموعه ادبیات داستانی و زیرمجموعه‌های آن را شامل می‌شود.
الف- داستان ماه ← که در طول یک‌ماه ۲ داستان کوتاه از نویسندگان امروز نوجوانان خواهد بود.
ب- داستان ترجمه ← ۲ قصه ترجمه کوتاه در یک‌ماه از ادبیات روز جهان که برای نوجوانان باشد.
ج- برگزیده داستان ← شامل چکیده کوتاهی از ۲ اثر ارزشمند ادبی ایرانی یا خارجی است که نوجوانان علاقه‌مند به خواندن و آگاهی از شیوه ادبی آن باشند؛ به همراه زندگی کوتاهِ مؤلف و مترجم که به صورت برشی از اثر اصلی با همان نثر در یک فصل آورده می‌شود.
د- داستان دوستان ← دو قصه کوتاه که توسط مخاطبان اصلی نوجوان نوشته و فرستاده شده است برای یک ماه.

• گپ و گفت (با پدیدآورندگان)
صحبت با پدیدآورندگان یک اثر ادبی و هنری، همیشه نکته‌های آموزنده و جالب‌توجهی برای مخاطبان نوجوان که اغلب نوقلم هم هستند دارد. این پدیدآورندگان کتاب در رشته‌های مختلف هنری، ادبی و علمی و فنی فعالیت دارند و می‌توان شاعران، تصویرگران، نویسندگان، مترجمان، ویراستاران، صفحه‌آرایان و… را در بین آن‌ها یافت. این گپ و گفت‌ها گاهی توسط گزارشگران خاص و حرفه‌ای مجله آماده می‌شود و گاهی توسط خود مخاطبان صورت می‌پذیرد که برای هر دو نوع مصاحبه‌ها صفحاتی در طول یک‌ماه در نظر گرفته شده است و محتوای سؤال‌ها و جواب‌ها و آثار جنبی به فراخور مصاحبه‌شوندگان و فضای مجله متغیر خواهد بود و در مجموع ۴ روز از یک‌ماه را شامل خواهد می‌شود.

• خانه خیال (شعر)
این عنوان شامل کلیه آثار منظوم و شعری خواهد بود که دو اثر در ماه به نام شعر نوجوان ماه، دو اثر از ترجمه شاعران منتخب با عنوان شعر ترجمه که از زبان‌های گوناگون و شاعران برجسته جهانی خواهند بود.
دو اثر از آثار شاعران کلاسیک جهان یا کهن فارسی و همچنین شاعران منتخب معاصر و… انتخاب می‌شوند. دو اثر نیز از شاعران مخاطب مجله که عمدتاً نوجوان هستند برگزیده می‌شوند. در واقع در طول یک‌ماه جُنگی مرکب از هشت شعر در شیوه‌‌ها، سبک‌ها و زمان‌های گوناگون و حتی زبان‌های گوناگون برای مخاطبان خاص مجله ارائه می‌گردد. موضوع و محتوای آثار هم آزاد است، هرچند مناسبت‌های ملی،‌ دینی و اجتماعی را هم شامل می‌شود.

• گوناگون (حرف‌های آشنا)
این فصل از مجله، شامل بسیاری از موضوعات خواندنی، دانستنی، گزارشی و خبری، اطلاع‌رسانی، مسابقه و سرگرمی، جشنواره‌ها، جوایز و … خواهد بود. شاخصۀ اصلی این فصل مخاطب نوجوان است و محور همه مطالب مناسبت ‌داشتن برای این گروه سنی و آماری است و چهارچوب دیگری درباره آن لحاظ نشده است که البته در کل، محوریت کتاب و کتابخوانی و ادبی و هنری و فرهنگی، آموزشی بودن اصل و فصل آن است. تنوع، تازگی، زیبایی و اهمیت نثر و بیان موضوع و سوژه بسیار مهم است و قطعاً به خاطر گستردگی و تنوع بخش‌های این فصل در طول ماه و سال شکلی دیگرگون و متمایز خواهد داشت. البته ۶ عنوان و روز در طول یک‌ماه به این بخش اختصاص یافته است.

• با توجه به تعاریف ارائه شده زمان و صفحه هر مطلب به شرح زیر اعلام می‌شود:
• سرآغاز ← ۴ صفحه یا روز
• دنیای داستان ← ۸ صفحه و روز
• گپ و گفت پدیدآورندگان ← ۴ صفحه و روز
• خانه خیال ← ۸ صفحه و روز
• حرف‌های آشنا(گوناگون) ۶ صفحه و روز
• کل مجله ۳۰ صفحه روز خواهد بودکه به همراه تصاویر، عکس‌ها و… خواهد آمد.