نویسنده: کیمیکو ساکایی
تصویرگر: تومی آرای
مترجم: حمیدرضا شاه‌آبادی
ناشر: کانون پرورش فکری، ۱۳۸۸

مادربزرگ ساچیکو که او را خیلی دوست داشت، تازگی‌ها رفتارش عوض شده بود. مادربزرگ دیگر زیاد حواسش به ساچیکو نبود و از آن بدتر ادعا می‌کرد که یک دختر پنج ساله است که اصلاً ساچیکو را هم نمی‌شناسد. ساچیکو، علت این تغییر رفتار و حرف‌های عجیب و غریب او را نمی‌فهمد و سعی می‌کند به او بقبولاند که این‌طور نیست، اما مادربزرگ زیر بار نمی‌رود. ساچیکو، دلخور و عصبانی تسلیم می‌شود و تصمیم می‌گیرد دیگر به رفتارهای مادربزرگ اهمیتی ندهد و از او مراقبت نکند.
اما یک روز که ساچیکو با مادربزرگ بیرون می‌رود، متوجه می‌شود که مادربزرگ از سر لجبازی نیست که این حرف‌ها را می‌زند، بلکه او واقعاً فکر می‌کند یک دختر پنج ساله است و در گذشته خود زندگی می‌کند، پس حق دارد که ساچیکو را نشناسد، چون زمانی که مادربزرگ پنج ساله بوده، اصلاً ساچیکو به دنیا نیامده بود.
ساچیکو کم‌کم متوجه تلخی بیماری مادربزرگ می‌شود و سعی می‌کند او را درک کند.

آلزایمر یا همان از دست دادن حافظه، بیماری غم‌انگیزی است که اگر اطرافیان بیمار، از این بیماری اطلاع کافی نداشته باشند، ممکن است با رفتارهای غلط خود، بیمار را بیشتر آزار دهند. در این روزگار کم نیستند پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که دچار آلزایمر می‌شوند، به همین دلیل چاپ کتاب «ساچیکو یعنی شادی» واقعاً باعث شادی است؛ چرا که با زبانی ساده بچه‌ها را با الفبای این بیماری پیچیده آشنا می‌کند.
بی‌تردید اگر خواننده‌ی این داستان، پدربزرگ یا مادربزرگی داشته باشد که به این بیماری مبتلاست، با خواندن آن تشویق می‌شود چیزهای بیشتری درباره‌ی آلزایمر بداند و در نتیجه همین دانستن، حتماً رفتار بهتر و درست‌تری در برابر این بیماران پیشه می‌کند.
«ساچیکو یعنی شادی» داستانی است که به مخاطب خود می‌فهماند اگر روزی حرف‌های عجیب و غریبی از یک سالمند شنیدید، سریع در برابر او جبهه نگیرید و یا اگر پدربزرگ و مادربزرگی دارند که مدام حرف‌های تکراری و گاه بی سر و ته می‌زنند، به جای دلخور شدن و یا به تمسخر خندیدن، سعی کنند آن‌ها را درک کنند؛ چرا که آن‌ها دچار آلزایمر شده‌اند و به جای حال در گذشته زندگی می‌کنند؛ فقط همین.

«ساچیکو یعنی شادی» در ۳۶ صفحه و با تصاویری زیبا و گویا با قیمت ۱۸۰۰تومان به چاپ رسیده است.

مینو کریم‌زاده

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*