معرفی کتاب : پارچه ها
طراح و نمونه ساز: مرتضی اسماعیلی سُهی
انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

بازی با تکه پارچه های اضافی و چسباندن آن ها به هم از خاطرات مشترک کودکی اغلب ماست. وقتی مادر یا مادربزرگ با نخ و سوزن و قیچی یا چرخ خیاطی و میل بافتنی و کاموا لباسی برایمان می دوخت و یا می بافت، پارچه یا چیزهای اضافی دیگر دور و برش می ریخت، فرصت مناسبی بود که با پارچه ها خودمان را سرگرم کنیم و در خیال خود لباس بدوزیم. این پارچه ها به ما مجالی برای خلاقیت و آفرینش هنری می داد. بزرگ تر که شدیم، دانستیم که همان بازی ها خود می تواند یک کار هنری جدی باشد و نام آن را که کولاژ بود یاد گرفتیم.
کتاب پارچه ها از مجموعه ی دوباره نگاه کن به همین هنر اختصاص دارد. در این کتاب چندین و چند طرح و نمونه ی هنری با چسباندن پارچه های مختلف ساخته شده است و تصاویر آن به همراه توضیح کوتاهی درباره ی هر یک از آن ها در صفحه های کتاب چاپ شده است. در مقدمه ی کوتاه پارچه ها آمده است: با چیزهای مختلف می توان آثار جالب و هنری به وجود آورد. اگر شما خوب به اطرافتان نگاه کنید، می توانید چیزهای زیادی برای ساختن کار هنری مورد علاقه ی خود پیدا کنید. چیزهایی که به نظر بی ارزش و یا بدون استفاده می آیند.
مثلاً تا به حال فکر کرده اید که از تکه پارچه های بی مصرف، تابلوهای زیبا درست کنید. ما در این کتاب شما را برای درست کردن چند تابلوی نقاشی از تکه پارچه های مختلف راهنمایی می کنیم. شما خودتان هم می توانید به سلیقه ی خود نمونه های دیگری بسازید.
موضوع تعدادی از تابلوهای تصویر شده عبارت است از: توت فرنگی، گوسفند، خرس، سماور، گلدان، پنجره، فرش، زنان و مردان روستایی، کرسی و نیز چشم اندازی از طبیعت. هم چنین یکی از تصاویر جالب ساخته شده، تصویر یک سجاده و جانماز است که در توضیح کوتاه آن آمده است: در این شکل، سجاده از پارچه ای با نقش قالیچه، حاشیه ی آن از نخ کاموا، جای مهر نماز از پارچه های نازک و مخمل، تسبیح از پارچه ای که نقش دانه های سبز دارد و مُهر از پارچه ی ساده، ساخته شده اند.
همان طور که می بینید، برای آشنایی بهتر شما، در کنار تصاویر این کتاب، طرز ساختن و طرز انتخاب پارچه های مناسب شرح داده شده است. به عنوان نمونه در تابلوی توت فرنگی ها توضیحات زیر نوشته شده است: برای ساختن این تابلوها، ما ابتدا طرح توت فرنگی ها را روی مقوا کشیدیم. سپس از پارچه ی قرمز با خال های سفید که نقش توت فرنگی را به شکل زیبا و تزیینی نشان می داد، استفاده کرده و به اندازه ی طرح بریدیم و در جای خود چسباندیم. بعد پارچه ی ماهوت سبز را که از پارچه ی قرمز، زبرتر است، به جای برگ ها و دم توت فرنگی انتخاب کردیم. سپس با قیچی بریدیم و روی پارچه ی قرمز چسباندیم و برای آن که رنگ سبز و قرمز بهتر خود را نشان دهد، این شکل ها را روی پارچه ی سیاه چسباندیم.
در توضیح تصویر وسایل روی تاقچه گفته شده است که برای نشان دادن بُعد و تجسم وسایل، پارچه ها را تا و یا چند لا کردیم و آن ها را روی مقوا چسباندیم. مثلاً زیر پارچه ای که روی تاقچه انداخته شده و هم چنین تصویر ساعت و چراغ، مقوا چسبانده ایم.
امیدوارم با دیدن تابلوهای کتاب با استفاده از چیزهای کم ارزش، تصاویر هنری و جالبی بیافرینید.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*