معرفی کتاب : خاک از چه چیزی ساخته شده است؟
مترجم: محمدجواد میرهادی

دانشمندان و فیلسوفان در گذشته عقیده داشتند جهان از چهار ماده ی اصلی ساخته شده است و آن ها را عناصر اربعه، یعنی چهارگانه می نامیدند. این چهار ماده عبارت بود از: آب، باد، خاک و آتش.
ولی همان گونه که می دانیم این چهار ماده، چهار نوع یا حالت اصلی تشکیل دهنده ی عالم هستی هستند. همه ی عناصر جهان در یکی از این چهار حالت وجود دارند که این ها را حالت های اصلی ماده و مایع، جامد، گاز و پلاسما می شناسیم.
کتاب “خاک از چه ساخته شده است؟”، به یکی از این مواد می پردازد که می توان گفت از اصلی ترین مواد لازم برای حیات و زندگی است. خاک به دلیل این که تمامی مواد غذایی و کشاورزی ما را تأمین می کند از مهم ترین مواد در محیط اطراف ماست. شناخت و آگاهی لازم درباره ی آن و چگونگی مراقبت و محافظت از آن به بهبود و سلامت زندگی یاری می رساند.
کتاب حاضر ترجمه ای از سری نشریات ترویجی سازمان خواروبار و کشاورزی جهانی است که توسط مترجم، ضمن تطبیق آن با شرایط آب و هوایی و اکولوژیکی ایران تدوین شده است. این دست کتاب ها برای آموزش به کودکان و نوجوانان بسیار کم انتشار یافته است و کتاب حاضر غنیمتی برای شناخت بیش تر از خاک برای این مخاطبان است. ضمن این که با تصویرهای مناسبی همراه است. ولی به هرحال مطالعه این کتاب علمی می تواندبرای همه مفید باشد و شناخت مقدماتی مفیدی از خاک و زمین بدهد.
بخش های مختلف کتاب از عنوان های زیر تشکیل یافته است: چرا باید خاک را بهتر بشناسیم؟، انواع مختلف زمین نمونه خاک های مختلف خاک از چه ساخته شده است؟
برای هر بخش چند توصیه ی عملی نیز آورده شده است.

خاک فلات و دشت
فلات معمولاً مسطح و یا دارای شیب ملایم است. خاک فلات چندین نوع است؛ مثل: خاک بیابانی، خاک قهوه ای. مواد آلی خاک بسیار کم و ناچیز است. در صورت وجود آب مناسب، محصول خوبی به دست می آید. خاک دشت و دره انواع مختلفی دارد، از جمله خاک رسوبی که حاصل خیزترین خاک هاست. و دیگری خاک های مناطق پست و مسطح شمالی که مرطوبند و در قسمت سطحی تیره رنگ هستند و برای شالیزار، مرتع و جنگل مصرف می شوند.

پاک کردن مزرعه با آتش

در کشاورزی سنتی، برگ ها و شاخه ها را می سوزانند. آتش، مواد آلی را از بین می برد، به طوری که هیچ ماده ی آلی باقی نمی ماند که به هوموس تبدیل شود. آتش، مواد آلی را از بین می برد و ساختمان خاک را تغییر می دهد. در کشاورزی پیشرفته برای پاک کردن مزرعه، از آتش استفاده نمی کنند.
در این کتاب، اطلاعات و توصیه های فنی درباره ی خاک به زبان خیلی ساده همراه با تصویر بیان شده است.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*