جهان پر از رنگ است. رنگ‌ها می‌توانند شادی‌بخش باشند یا غمناک. از گذشته تا امروز مردم در آثار هنری خود، از رنگ استفاده کرده‌اند. رنگ‌ها می‌توانند به اثر معنا بدهند و روی بیننده تأثیر بگذارند.
انسان از روزگار بسیار دور به زیبایی رنگ پی برده است. مجسمه‌ی گلی رنگ‌آمیزی‌شده، از هزاره‌ی سوم پیش از میلاد که در شهداد یافت شده است. این مجسمه با رنگ‌های ملایم و درهم رنگ‌آمیزی شده است.

 

این هم یک تندیس گلی رنگ‌آمیزی شده است که ۶۰۰۰ سال قدمت دارد و به عصر مفرغ برمی‌گردد.

رنگ‌ها می‌توانند بسیار جدی و آرام به کار برده شوند و یا می‌توانند حسی از غم در ما به وجود بیاورند.

 

رنگ‌ها می‌توانند چیزها را بسیار واقعی نشان دهند.
کمال‌الملک، یکی از استادان بزرگ نقاشی ایران است که در دوره‌ی قاجار زندگی می‌کرد، او تمام آثارش را با جزییات کامل می‌کشید. او سبک جدیدی را در ایران بنیان گذاشت. در نقاشی‌هایش رنگ‌ها بسیار به واقعیت نزدیکند و اثر با نور و رنگ واقعی خود منطبق است.

رنگ‌ها می‌توانند چیزها را عجیب نشان بدهند، مثل یک رؤیا و خیال

یا حال و هوای ساعتی از یک روز را به رخ ما بکشند. در این نقاشی اثر جورج پیر سورا است نام آن «ورود به بندر» است؛ وقتی از نزدیک به نقاشی نگاه می‌کنیم، نقطه‌های کوچکی از تُن‌های مختلف رنگ‌های خالص را روی بوم می‌بینیم که کنار هم، رنگ یکنواختی را به وجود آورده‌اند. تماشاگر حس می‌کند یک روز آفتابی و آرام تابستانی کنار ساحل است.

در نقاشی حسین زنده‌رودی، رنگ‌ها تخت به کار برده شده‌اند، به نظر می‌رسد که رنگ‌های روشن به سمت بیننده می‌آیند و رنگ‌های تیره از او دور می‌شوند.

سهراب سپهری، این نقاشی را به سبکی انتزاعی کشیده است. رنگ‌های درهم زمینه، فضای باغ بهاری را برای ما زنده می‌کند و جریان آبی که از بالا به پایین نقاشی جریان دارد، نگاه ما را از بالا به پایین می‌کشاند. تنه سیاه و عمودی درختان، استواری خاصی به تابلو بخشیده است. دو لکه‌ی قرمز که نشانی از گل‌های شقایق بهاری دارد، چشم را روی خود نگه می‌دارند، اثر بیش‌تر شبیه یک رؤیاست.

این هم یک عکس است. من این عکس را از روی آینه‌ها گرفته‌ام، نقش‌ها و رنگ‌ها درهم آمیخته‌اند.

تو چه نوع رنگ‌گذاری را دوست داری؟ تو هم عکس خودت را بگیرد و یا نقاشی خودت را بفرست.

نیکو زرافشان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*