معرفی کتاب : خورشید
نویسنده: یان گراهام
مترجم: مجید عمیق

یگانه منبع نیرو و انرژی برای کره ی زمین، ستاره ای کم و بیش کوچک در کناره ی کهکشان راه شیری به نام خورشید است. می توان گفت این ستاره برای ما انسان ها و همه ی ساکنان این کره ی خاکی همه چیز است. نور خورشید پس از طی راهی ۱۵۰ میلیون کیلومتری به زمین می رسد و آن را از انرژی و زندگی سرشار می سازد. به همین دلیل یکی از مهم ترین و اصلی ترین گرایش های دانش ستاره شناسی، بررسی و مطالعه ی خورشید است. همواره بخش مهمی از این دانش به بحث درباره ی خورشید می پردازد و از این طریق شناخت بیش تری از ستاره های دوردست که سوسوی نورشان به ما می رسد، به دست دانشمندان می رسد.
کتاب خورشید، یکی از شش جلد کتاب های مجموعه ی کاوش در فضاست که با آخرین تصاویر و داده های نجومی درباره ی خورشید همراه شده است. در این کتاب اطلاعات مختصر و مفیدی درباره ی خورشید برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است، که می تواند راهگشای مؤثری برای آینده ی علمی آن ها باشد.
این مجموعه که دارای صفحه های تمام رنگی بوده و عکس ها و تصاویر و نمودارهای بسیاری دارد، اطلاعات جالبی از دانش نجوم در اختیار خوانندگان کم سن و سالش قرار می دهد و می توان آن را برای مطالعه پیشنهاد کرد. همانند سایر کتاب های مجموعه ی کاوش در فضا در پایان هر جلد، تقویم وقایع علم نجوم، واژه نامه و فهرست اعلام آن عنوان آمده است.

ابر چرخان
این ابر گازی مانند بادکنکی که باد آن کم کم خالی می شود، طی گذشت زمان منقبض شد و در خود فرو ریخت. در حقیقت نیروی جاذبه ی خود این ابر موجب متراکم شدن و چروک خوردن آن شد. سپس تمامی این ابر گازی با سرعت خارق العاده ای شروع به چرخش کرد و به صورت یک صفحه ی تخت چرخان درآمد. گاز و غبار در بعضی قسمت های این توده ابر گازی چرخان متراکم تر شد و در اثر نیروی جاذبه به یک دیگر چسبید و به مرور زمان یک توده ی متراکم کروی شکل تشکیل داد. بدین گونه خورشید متولد شد.

خورشید غول پیکر
خورشید مانند یک کره ی کوچک در آسمان دیده می شود؛ اما در مقایسه با زمین بسیار غول پیکر است.قطر خورشید ۱۰۹ برابر قطر کره ی زمین است، وقتی آن ها را در یک ردیف پشت سر هم قرار دهیم. اگر یک کیف به بزرگی خورشید داشتید، می توانستید بیش از یک میلیون کره ی زمین را در آن جای دهید. و اگر خورشید را در یک سر الاکلنگ بگذارید، باید ۳۳۳۰۰۰ کره ی زمین را در سر دیگر آن قرار دهید تا تعادل برقرار شود.
در فصل زمستان، خورشید برخلاف تابستان که درست بالای آسمان قرار می گیرد، به طور مایل می تابد. در بعضی از تمدن های باستانی مردم فکر می کردند که علت آن بیمار شدن رب النوع خورشید در این فصل از سال است.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*