معرفی کتاب : مقوا در مقوا
طرح و اجرا: سیامک اشرفی نیا

بیشتر هنرمندان از کودکی و دوران نوجوانی خود به هنر گرایش پیدا کرده و حتی از همان آغاز به خلق و آفرینش آثار هنری پرداخته اند.
کودکان با بازی ها، نقاشی ها و کاردستی های به ظاهر ساده پای در راه هنر می گذارند و علاقه و اشتیاق خود را نشان می دهند.
کتاب های آموزشی هنر و کاردستی و بازی به کودکان چگونگی ساختن و آفرینش هنر را یاد می دهد. کانون پرورش فکری از ابتدا به انتشار این گونه آثار دست زده که خوشبختانه تاکنون نیز ادامه دارد.
ساختن کاردستی با استفاده از مواد دورریختنی و قابل بازیافت برای کودکان بسیار جالب و آموزنده است. این کار علاوه بر این که چندان هزینه ای ندارد بلکه کودکان را به استفاده ی مناسب و بهینه از وسایل و مواد دورریختنی عادت می دهد و نیز نیروی تخیل و هنری آن ها را برمی انگیزد. همچنین به آن ها کمک می کند که به محیط زیست خود توجه کرده و به پاکسازی و تمیز نگه داشتن آن بپردازند.
کتاب مقوا در مقوا، از مجموعه ی مجسمه های مقوایی، با استفاده از مقواهای کارتنی که خودشان از مواد بازیافتی درست شده اند، مجسمه ها و تندیس هایی از محیط اطراف را ساخته و چگونگی ساخت آن ها را نیز آموزش داده است. این کارها برای سرگرمی کودکان بسیار آموزنده و سودمند است و نیز ساعاتی آن ها را مشغول می کند. در این کتاب تنها با یک قیچی و تیغ برش ساده می توان انواع و اقسام چیزهای مختلفی که با مقوا ساخته شده اند را یافت.
از نمونه ی کارهای ساخته شده در این کتاب می توان به اشیایی چون عینک، صندلی و میز تحریر، گهواره، فرقون، نیمکت و جارختی، حیواناتی مثل جغد، لاک پشت، کبوتر، طوطی، طاووس، مرغ و خروس، فیل، زرافه و الاغ و نیز چیزهای مختلفی مانند هواپیما، خانه، ماشین و موتور سوار اشاره کرد. در انتها نیز مرغک کانون که نشان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، با مقوا ساخته شده که ابتکار بسیار جالبی می باشد.
در مقدمه کوتاه کتاب می خوانیم: برای ساختن کاردستی های مقوایی، معمولاً از چسب استفاده می کنند تا تکه های کاردستی را به هم بچسبانند؛ اما روش دیگری هم برای ساختن کاردستی های مقوایی وجود دارد که چسب لازم ندارد. ما در این کتاب شما را با این روش آشنا می کنیم.
در این روش که فاق و زبانه نام دارد، با ایجاد برش در قطعات مقوا و فرو کردن آن ها در هم، قطعات به یکدیگر متصل می شوند. البته باید دقت کرد که اندازه ی شکاف ها از ضخامت مقوا بیشتر و یا کمتر نباشد. اگر اندازه ی شکاف بزرگ تر از ضخامت مقوا باشد، اتصال دو مقوا سست می شود، و چنان چه کوچک تر باشد، در محل اتصال، دو مقوا حالت خود را از دست می دهند.
در موقع طراحی مجسمه ای که می خواهید بسازید، توجه کنید که در چه نقاطی باید شکاف ایجاد کنید تا مجسمه حالت خوبی پیدا کند. ضمناً دقت کنید که جنس مقوا با اندازه ی مجسمه متناسب باشد.
حال شما می توانید با این روش چیزهای بسیاری مطابق ذوق و سلیقه ی خود بسازید.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*