تصویرگر:محبوبه کلایی

در ۱۸۰ کیلومتری شهر شیراز، روستایی وجود دارد که تا چند سال پیش کسی اسم آن را نشنیده بود، اما حالا نام این روستا برای علاقه‌مندان حفظ و قرائت قرآن کریم حسابی آشنا است.
محمدآبادِ استهبان، نه تنها به عنوان روستایی نمونه قرآنی انتخاب شده، بلکه خیلی‌ها از اقصی نقاط کشور به این روستا می‌آیند تا درهایی قرآنی را بیاموزند.
این روستای ناشناخته از سال ۱۳۷۵ حرکت در مسیر قرآنی شدن را آغاز کرد. پانزده سال پیش بود که یکی از روحانیون جوان این روستا تصمیم گرفت مؤسسه‌ای فرهنگی قرآنی راه بیندازد و همین اتفاق باعث تحولی بزرگ در این روستا شد.
سالانه قرآن‌آموزان بسیاری از سراسر کشور از جمله تهران، مشهد، تبریز، فارس و حتی طلبه‌های حوزه‌ی علمیه قم به محمدآباد می‌آیند و در قلب طرح یک‌ساله به عنوان استاد قرآن به استان خود بازمی‌گردند.
حافظان قرآن در روستای محمدآباد تا به حال مقام‌های مختلف قرآنی را در سطح استانی، ملی و بین‌المللی به دست آورده‌اند. به عنوان مثال سال در سال ۱۳۷۷ یکی از بانوان جوان این روستا، مقام نخست حفظ کل قرآن کریم را بین بانوان مسلمان جهان کسب کرد.
هم‌اکنون بیش از ۷۵ شعبه از مؤسسه‌ی قرآنی حضرت زهرا (س) در استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان، بوشهر و یک واحد علمی نیز در استان قم فعال است.
روستای محمدآباد یکی از روستاهای منحصر به‌فرد ایران است. مردم این روستا مثل همه‌ی روستاییان دیگر کار و بار خود را دارند؛ امّا علاقه و عشق به قرآن باعث شد تا فضای این منطقه متفاوت‌تر از سایر روستاهای ایران شود.
وارد این روستا که می‌شوی و از کوچه‌های آن که می‌گذری، حال و هوای عجیبی به انسان دست می‌دهد؛ چون همه‌جا صدای تلاوت قرآن به گوش می‌رسد. به همین خاطر است که در این روستا می‌توانی چهار حافظ کل قرآن را بیابی که اعضای یک خانواده‌اند.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*