دُم پشمالویِ سنجاب کاربردهای زیادی دارد . گاهی اوقات دمش مانند یک چتر عمل می کند . سنجاب در روزهای بارانی دمش را بالای سرش حلقه می کند وهرازگاهی برای خلاص شدن از قطره های باران دمش را تکان می دهد .
دُم برای روباه قرمز مانند یک پتوست. دُم روباه تقریباً چهل سانتیمتر طول دارد و کلفت و پشمالو است. در روزهای سرد روباه دراز می کشد و دمش را دور خودش می پیچد و با آن، پاها و بینی اش را می پوشاند.
یک جوجه تیغی با دمش از خود حفاظت می کند . روزی یک جوجه تیغی را در کوره راه باریکی دیدم که از من ترسید اما فرار نکرد . جوجه تیغی نمی تواند سریع فرار کند. به جای آن، به اطراف می چرخد و دمش را به جلو و عقب حرکت می دهد. دُم جوجه تیغی با خارهای تیز و بلند پوشیده شده است. من نخواستم او را با این کار خسته کنم بنابراین، از میان بوته ها رفتم و اجازه دادم به مسیرش ادامه دهد.
روز دیگری از شنیدن صدایی مبهوت شدم . یک آهو در بیشه ایستاده بود و به من خیره نگاه می کرد. دمش را بالا برده بود و مدام می دوید . روی دُم آهو قهوه ای و زیر آن سفید رنگ است . زمانی که آهو دمش را بالا می بَرَد رنگ سفید آن نمایان می شود . این کار اعلام خطر است و آهوهای دیگر با مشاهده ی قسمت سفید دم به جای امنی می روند .
دُمِ بیدستر پهن و تخت است. زمانی که بیدستر شنا می کند ، دُم برای هدایت کردن و سریع رفتن به او کمک می کند . گاهی اوقات بیدستر در آب با دمش صدای شلپ وشلوپ ایجاد می کند . این صدا به معنی خطراست . دُمِ بیدستر در خشکی نیز به او کمک می کند . هنگامی که بیدستر روی دو پا می ایستد تا با دندان هایش درخت را قطع کند ، دمش به او برای حفظ تعادل کمک می کند. هم چنین زمانی که بیدستر شاخه های درخت را برای ساخت خانه حمل می کند و به کمک دمش روی دو پا راه می رود.
گاهی اوقات در تصاویر ساریگی(۱) را مشاهده می کنیم که با دمش از درختی آویزان شده است. ساریگ از دمش برای نگه داشتن چیزها استفاده می کند . دم برای او مانند دستِ پنجم است و این دست اضافی باعث می شود آسان تر میوه ها را از درخت بچیند و بالای درخت لانه بسازد . ساریگ برگ های خشکِ روی زمین را جمع آوری می کند. دمش را میان پاهایش می برد و با کمک آن برگ ها را محکم جلوی شکمش نگه می دارد ، سپس با پنجه هایش، که آزاد هستند، به سوی لانه اش در بالای درخت می رود .
شما هم روزی یک دُم داشتید، زمانی که درون رحم مادرتان بودید. وقتی رشد کردید دمتان کوچک تر شد و وقتی که به دنیا آمدید کاملاً از بین رفت . تنها چیزی که از آن باقی مانده ، برآمدگی انتهای ستون مهره هاست . این همان قسمتی است که وقتی زمین می خوریم آسیب می بیند. اگر شما مانند این حیوان ها دُم داشتید، کدام دم را می خواستید؟

۱-opossum

مترجم : شبنم اسماعیل زاده شبستری

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*