نویسنده: سعید روح‌افزا

کتاب حاضر از مجموعه سه جلدی «کتاب اندیشه» است که سعی دارد به بررسی موضوع پیامبری و پیامبران بپردازد. این کتاب در چهار فصل فراهم آمده است.
نویسنده با بهره گرفتن از تعالیم دینی و آیات قرآن کریم و قصه‌های پیامبران به بیان مطلب با زبانی ساده و نگاهی تازه پرداخته است. برای مثال بخشهایی از فصل اول را که از حضرت موسی(ع) صحبت می‌کند و با شرح وقایع زندگی ایشان به حضور معجزه اشاره می‌کند می‌آوریم:
«… تبدیل شدن عصا به مار، یکی از معجزه‌های موسی بود.»
معجزه یعنی چیزی که همه در برابرش به «عجز» و «ناتوانی» می‌افتند.
این که عجز خود را به زبان بیاورند یا به آن اعتراف کنند، مهم نیست. مهم آن است که نتوانند با آن مقابله کنند و چیزی مانند آن عرضه کنند.
معجزه نشان‌دهنده یک نیروی برتر است. نیرویی که از دانش و توان و تجربه و مهارت انسان بالاتر و برتر است.
معجزه هم ادعای پیامبری را اثبات می‌کند و هم وجود خداوند را.
معجزه با سحر و جادو و شعبده تفاوت دارد…
همه پیامبران دارای معجزه نیستند. خداوند تنها به برخی از آنها برای انجام این قبیل کارها توانایی می‌دهد.
یک پیامبر ممکن است چند معجزه داشته باشد.
پیامبران معجزه‌های خود را به مردم عرضه می‌کنند.
کسانی که در اطراف پیامبری به سر می‌برند. معجزه او را می‌بینند، در برابر آن به عجز می‌افتند و ایمان می‌آورند. اما به محض آنکه پیامبر از دنیا رفت معجزه‌اش نیز به یک خاطره تبدیل می‌شود. مردم تنها می‌توانند درباره آنها حرف بزنند و آنچه را دیده‌اند، برای فرزندان و آیندگان خود نقل کنند.
«قرآن» از این جهت یک استثنا به شمار می‌آید، این کتاب یکی از معجزه‌های بزرگ پیامبر ما حضرت محمد ـ صلی‌الله علیه وآله ـ است.
این معجزه مانند معجزه‌های دیگر نبود که با رحلت پیامبر به یک خاطره تبدیل شود، بلکه دست نخورده باقی ماند تا هر شخصی در هر زمانی، بتواند به آن مراجعه کند و در برابر آن به «ناتوانی» خود پی ببرد… البته «قرآن» فقط معجزه نیست. این کتاب وسیله‌ای برای پاسخگویی به نیازهای بشر است؛ نوری است که به کمک آن حق و باطل از یکدیگر جدا می‌شوند؛ درمان بخش دردها و مایه رحمت است. از قرآن چشمه‌های علم می‌جوشد و تشنگان هدایت را سیراب می‌کند.
پس فایده قرآن تنها این نیست که مخالفان در برابرش زانو بزنند. این کتاب برای دوستان نیز ارمغانی گرانبها و پایان‌ناپذیر دارد.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*