نویسنده و تصویرگر: دمی
مترجم: حمیدرضا شاه‌آبادی

کتاب محمد(ص) رسول خدا، کتاب ویژه‌ای است. شاید برای نخستین بار نویسنده‌ای غیرمسلمان داستان زندگی پیامبر اسلام را برای مطالعهء کودکان و نوجوانان و نوشته و به تصویر کشیده است. از این مهم‌تر نگاه نویسنده است که نسبت به موضوع کتاب نگاهی غریبه نیست بلکه با نگاهی همدلانه و از درون کتاب خود، روایتی ستایشگرانه از زندگی پیامبر اسلام و‌ آخرین دین الهی عرضه می‌کند.
دیگر ویژگی مهم کتاب تصویرهای آن است. این تصاویر زیبا که به روشنی تحت تأثیر تصویرهای کتاب معراج‌نامه، اثر میرحیدر است، ویژگیهای فنی مینیاتور ایرانی و شیوهء نگاه به مضمونهای مقدس در این نقاشی را همزمان بازتاب داده است. اگرچه تصویرگر خود نیز برخی عناصر و ترکیبات را به شکل خلاقانه و ابتکاری وارد این شیوه از نقاشی کرده است و کاملاً مقلد نبوده است.
البته با تمام نقاط قوت کتاب، کاستی‌هایی هم دارد که مترجم سعی کرده است آنها را برطرف سازد از جمله برخی مشکلات تاریخی و درک نادرست از برخی مفاهیم پایه‌ای در دین اسلام و…

محمد(ص) در سال ۵۷۰ میلادی در شهر مکه، واقع در شبه جزیرهء عربستان به دنیا آمد. او از قبیلهء پرنفوذ و قدرتمند بنی‌هاشم بود. پدرش دو ماه پیش از تولد او درگذشت و پدربزرگش، نام محمد(ص) را برای او انتخاب کرد؛ نامی که به معنی ستایش شده یا شایستهء ستایش است.

هنگامی که محمد(ص) هنوز خیلی کوچک بود. مطابق رسم آن زمان، مادرش او را به صحرا برد و به دایه‌ای سپرد تا پرورش او را بر عهده گیرد. مردم آن دوران اعتقاد داشتند که پرورش کودک در فضای باز صحرا، او را سالم و قدرتمند می‌سازد. از این رو، محمد(ص) پنج سال نخست عمرش را در دامان حلیمه، دایه‌ای که به روح بزرگ و سیرت زیبای او پی برده بود، سپری کرد.
محمد(ص) از هنگامی که توانایی راه رفتن پیدا کرد، همراه با چوپانان، گله‌های بز و گوسفند را به چرا می‌برد. او هیچ‌گاه به مدرسه نرفت. نه می‌توانست بخواند و نه بنویسد امّا از طبیعت اطراف خود و مردمان سختکوشی که در کنارش می‌زیستند بسیار آموخت.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*