اثر علامه محمدحسین طباطبایی
گزینش و مقدّمه: جعفر ربّانی

این کتاب که در مجموعهء گنجینهء متون مذهبی منتشر شده است کتابی ارزنده دربارهء سیره و زندگی پیامبر گرامی اسلام (صلوات‌الله علیه) است. سنن‌النبّی یکی از کتابهای مشهور علامه طباطبایی ـ چهرهء تابناک حکمت و اندیشه معاصر و مفسّر بزرگ قرآن کریم ـ است و مجموعه‌ای است از روایتها و احادیث دربارهء رفتارهای عملی رسول اکرم(ص) که آن حضرت در مسیر زندگی خویش بر آنها مداومت داشته است. این کتاب توسط سیدمحمدهادی فقهی ترجمه و تحقیق شده است و از کتب ارزشمند در سیرهء نبوی به شمار می‌رود و مطالعه آن می‌تواند درس اخلاق عملی به مخاطبان بدهد. در این گزیده کوشش شده است از هر بخش کتاب، قسمتهایی انتخاب شود که با روال زندگی امروز موافق‌تر است. متن عربی روایت‌ها نیز نیامده است و به آوردن ترجمهء فارسی آنها بسنده شده است مگر در مواردی که متن عربی صورت «دعا» داشته است و خود می‌تواند به‌طور مستقل مورد استفادهء علاقه‌مندان قرار بگیرد.

در صدقه دادن
• از امام صادق(ع) حدیثی نقل شده که بنا بر آن، رسول خدا(ص) فرمود:«به قدری در صدقه دادن کوشا باش که گمان کنی در صرف مالی برای آن راه اسراف پیش گرفته‌ای.»
• سیدبن طاووس از امام صادق(ع) نقل کرده است که:«ما اهل بیت، آنچه در راه خدا داده‌ایم پس نمی‌گیریم.»

در سفر

• صاحب کتاب عوارف‌المعارف ذکر کرده است که:«رسول خدا(ص) هر وقت به سفر می‌رفت، پنج چیز را همراه خود برمی‌داشت:آینه، سرمه‌دان، شانه، مسواک و مقراض.»
• از ابن عباس روایت شده است که:«رسول خدا(ص) طوری با نشاط راه می‌رفت که به نظر ناتوان و کِسل نمی‌رسید.»

در آداب نماز

• از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود:«رسول خدا(ص) وقتی که در سفر بود و یا کار فوری داشت، نماز ظهر و عصر را با هم می‌خواند؛ و نیز بین نماز مغرب و عشاء فاصله نمی‌انداخت.»

در آینه

• از علی‌بن ابی‌طالب(ع) روایت شده که رسول خدا(ص) وقتی در آینه نظر می‌افکند، می‌گفت: «ستایش مخصوص خدایی است که آفرینش مرا کامل و صورتم را نیکو آفرید، در مقابل دیگران مرا زینت بخشید و به اسلام هدایتم کرد.»

پوشیدن لباس نو

• آن حضرت هنگامی که لباس نو می‌پوشید چنین دعا می‌کرد:«ستایش مخصوص خدایی است که به من چیزی پوشانید که خود را با آن مستور دارم و با آن در بین مردم آراسته گردم.»

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*