سروده ی: مریم هاشم پور
شاید شما هم تا به حال یک حیوان خانگی داشته اید.مثلا جوجه ، گربه، لاک پشت یا خرگوش.ممکن است روزی این دوست خانگی شما را ترک کرده باشد. آن وقت چه احساسی پیدا کرده اید؟ در کتاب «میو میو…تشکر » شاعر درباره ی لاک پشت کوچکی که با او دوست بوده و یک روز از پیشش رفته می گوید:
هر روز می نشستیم
در باغچه دوتایی

ای لاک پشت کوچک !
برگرد هر کجایی…
در کتاب « میو میو …تشکر » ۱۰ شعر کوتاه در قالب چهارپاره می خوانیم. شعرهای این کتاب برای گروه های سنی ” ب و ج “هستند و موضوع ها و مضامین متنوعی را شامل می شوند.به عنوان مثال حیوانات و پرنده ها در شعرهای این کتاب ، بسیار مورد توجه شاعر بوده اند.کلاغ ، خروس ، گربه ، پروانه، پینه دوز و لاک پشت از جمله این موجودات هستند.شاعر تلاش کرده است با نگاهی طنز آمیز و نکته سنج به این موجودات بنگرد و مضامینی بیافریند که برای کودکان دبستانی جذاب و مورد پسند باشد.
در شعر «کلاغ و آب بازی» از آرزوی کلاغی سخن می گوید که در گرمای تابستان دلش می خواهد در یک رود شنا و آب بازی کند، اما بلد نیست:
خدا تو شادمان کن
دل کلاغ ما ر ا

ببین شنا بلد نیست
خنک بکن هوا را
در شعر «آشتی»هم از جوجه خروسی می گوید که هر روز صبح آواز می خواند؛ اما چون خاله از آواز او خوشش نمی آید و فکر می کند که جای خروس در روستاست، با او قهر می کند:
خاله که خیلی مهربان است
رفت و برایش دانه آورد

جوجه خروس من هم آن وقت
با خاله مینا آشتی کرد
جز حیوانات و پرندگان، شاعر به سایر موضوع ها و اتفاق های محیط اطراف هم توجه داشته است. مثلا کودکی که هر روز صبح با پدربزرگش برای بازی و ورزش به پارک می رود، موضوع یکی از شعرهای مجموعه است :
بابا بزرگ خوب من
هر صبح نرمش می کند

با چند تا آقای پیر
در پارک ورزش می کند

یک عالمه می بوسمش
چون که مرا هم می برد

حتی برایم توی راه
هرچی بخواهم می خرد

در پارک بازی می کنم
او می دود دنبال من

می خندم و هی دزدکی
قل می خورم روی چمن
رفتن توپ زیر ماشین، تولد یک نوزاد کوچک در خانه ، چتری که دلش برای باران تنگ شده، دختری که دلش می خواهد آسمان را در بغل بگیرد و ببوسد و… از دیگر موضوع هایی هستند که شاعر در این کتاب مورد توجه قرار داده است.
زبان شعرها ساده و صمیمی و قابل فهم برای کودکان دوره ی دبستان است.تصویرگری کتاب را نیز « سید حسن موسوی» به عهده داشته.تصاویر کتاب شاد و کودکانه اند و سرشار از رنگ و خیال.
خواندن این کتاب زیبا را به همه ی بچه های علاقه مند به شعر توصیه می کنیم.

*انسیه موسویان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*