در جنوب غربی اسکاتلند، چارلز جنکز معمار معاصر انگلیسی به همراه همسرش مگی کزویک، باغی شخصی در اطراف خانه خود بنا کرده اند. طراحی و ساخت این باغ حدود بیست سال به طول انجامیده است و تنها یک روز در سال، در آن به روی عموم گشوده می شود. درآمدی که از ورودی آن به دست می آید در موسسه خیریه ی مگی که توسط مگی کزویک برای حمایت از بیماران سرطانی بنا شده است، صرف می شود.
این باغ بر خلاف باغ های معمولی پر از گیاهان متنوع نیست. طراحی مجسمه ها و مناظر آن بر اساس قواعد علمی و ریاضی مانند فراکتال ها و سیاه چاله ها انجام شده است که به شکل ظریفی با زمینه های طبیعی ترکیب شده اند.
چارلز جنکز در طراحی آن تلاش کرد منشا تکوین طبیعت را به گونه ای نشان دهد. او تلاش کرد به سؤال هایی مانند ” اتم ها از چه ساخته شده اند؟” و یا ” چگونه DNA یک ارگانیسم زنده را می سازد؟” پاسخ دهد.
در این باغ منحصر به فرد، گلکاری و گیاهان در درجه دوم اهمیت قرار دارند و ایده ها ی ذهنی که برای تحریک ذهن و پیدایش سؤال درباره ی منشا پیدایش طبیعت به کار گرفته شده، مهم ترین ویژگی باغ را شکل می دهند.
باغ اندیشه ی جهانی، تفاوت زیادی با باغ های فلسفی و تاریخی گذشته دارد؛ اما به همان اندازه انسان را وادار به تفکر می کند.
این باغ منشا الهام مایکل گاندولفی برای متن یک موسیقی ارکستر بوده است که در سال ۲۰۰۹، نامزد دریافت جایزه گرمی، به عنوان بهترین قطعه ی موسیقی معاصر شده است.
فروغ شعبانی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*