روز ۲۳ فروردین به مناسبت روز جهانی تئاتر، برنامه های مشترکی توسط مرکز ملی اسیتج ایران و دیگر نهادها و سازمان های فعال عرصه ی تئاتر کودک در مرکز آفرینش های کانون برگزار شد.
روز جهانی تئاتر از سوی اسیتج بین الملل، ۲۰ مارس، یعنی اول فروردین تعیین شده است که با توجه به تعطیلات رسمی در ایران، مراسم ویژه این روز در۲۳ فروردین برگزار شد.
این برنامه بخش متنوعی داشت که برخی از آن ها به شرح زیر است:
– برگزاری سمینار تخصصی با هدف بررسی ظرفیت ها و توانایی های تئاتر کودک با ارائه ۶ مقاله
– برگزاری دو کارگاه آموزشی برای فعالان بزرگ سال عرصه ی تئاتر
– برگزاری دو کارگاه تخصصی برای نوجوانان
– تالار گفتمان (حضور گروه های نمایشی فعال کودک و نوجوان و مراکز دولتی فعال)
– اجرای نمایش دزدان دریای کارائیب و بچه ی بازیگوش
ایوت هاردی، دبیر کل اسیتج بین الملل از تمام مراکز ملی اسیتج در سراسر جهان، دولت‌ها، آموزش و پرورش، شرکت های بزرگ، شرکت‌های کوچک، والدین و تمامی افراد در همه جا دعوت کرده است که در سه سال آینده با یک صدای متحد برای دست‌یابی هدف ” نگاهی به تئاتر کودک امروز” به آن ها بپیوندند.
او می گوید:”رسالت ما این است که برای تمامی کودکان و نوجوانان این اطمینان حاصل شود که می توانند به تئاتر دسترسی داشته باشند. ما نمی توانیم به تنهایی این کار را انجام دهیم. ما برای رسیدن به این هدف کاملاً واقف هستیم که کودکان و نوجوانان نیاز دارند با افرادی قدرتمند در این زمینه با کسب تجربیات آن‌ها برخورد داشته باشند.”
لازم به ذکر است مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۵۲ به طور رسمی به عضویت سازمان بین المللی اسیتج ( سازمان جهانی تئاتر برای کودک و نوجوان) در آمد.

فریبا زرقلمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*