برخی از بناها کمی نا آشناتر از بقیه بناها هستند؛ اما این دلیل بر کم اهمیتی آن ها در میان آثار باستانی نیست. شاید اسم برج قربان تا حالا به گوش شما نخورده باشد!
برج قربان یکی از آثار تاریخی قرن هفتم یا هشتم هجری است.این برج در یکی از محل های قدیمی شهر همدان به نام زندها واقع شده و محل دفن شیخ الاسلام حسین بن عطار حافظ ابوالعلاء همدانی و عده دیگری از امیران سلجوقی است که به طرزی ساده و بی پیرایه ساخته شده است.
حافظ ابوالعلاء همدانی یکی از زاهدان و حافظان قرآن بوده ودر طول زندگی اش وقت خویش را با قرآن و حدیث گذرانده است. از کتاب های او می توان کتاب الهادی و زادالمسافرین را نام برد.
درباره ی این که چرا بنا به برج قربان معروف است هم گفته می شود که در اواخر دوره ی صفویه در جریان شورش افغان ها، فردی به نام قربان این محل را سنگر گاه خودش قرار می دهد و ضمن دفع شورش گران، از اهالی محل دفاع می کند. به همین دلیل، مسجد و بقعه به نام او شهرت یافته است. نام قبلی آن باب الاسد بوده است.
در سال۱۳۱۲ ه.ش یعنی زمانی که در حال تعمیر این بنا بودند ، در زیر برج، سردابی* پیدا شد که کلیه قبوری که گفته شد؛ در آن جا قرار داشت.
این بنا یک برج دوازده ضلعی است که با آجر ساخته شده است. گنبد آن هرمی شکل است. طول اضلاع دوازده گانه ی برج از بیرون بیش از دو متر و از درون کمی بیش از یک متر است. نمای بیرونی بنا با طاق نما تزیین شده است.
همان طور که گفتیم زیر برج ، سردابی قرار دارد که با برداشتن دو تخته سنگ از راه پلکان می توان پایین رفت . روی طاق سردابه این برج سنگ‌نوشته‌ای وجود دارد که قدمت آن به سال ۱۰۰۹ هـ.ق می‌رسد. و البته این تاریخ احداث بنا نیست و این سنگ مربوط به دوره صفوی است.

پرستو حسینی
————————————————————————————————————————————————————–
•سرداب : سَرداب یا سردابه جایی است که در زیر سطح زمین می سازند و در گرما به آن پناه می برند. آب و مواد غذایی را نیز آن جا نگه می‌دارند تا خنک بماند.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*