اولین جشنواره ی قصه‌های بومی محلی کشور با هدف شناسایی قصه‌های ایرانی و حفظ میراث ادبیات شفاهی، گویش‌ها و لهجه‌ها و نیز انتقال تجربیات قصه‌گویان قدیمی به مربیان کانون، با حضور مدیرعامل، معاونان، مدیران و قصه‌گویان بومی محلی استان‌های خراسان جنوبی، سمنان، فارس، کردستان، گیلان، مازندران، هرمزگان و یزد، نوزدهم اردیبهشت‌ماه سال جاری در شهر یزد برگزار شد.
جشنواره ی قصه‌های بومی محلی، پیش از این به صورت استانی در یزد و در شهرستان‌های تفت، بهاباد و خاتم برگزارشده و بیش از هفتاد قصه‌گوی بومی در آن به قصه‌گویی پرداختند و قصه‌های منتخب، در حال آماده‌سازی برای چاپ در مجموعه سیمرغ قصه‌های مردم ایران است.
در این جشنواره یازده قصه‌گو از نُه استان چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، سمنان، فارس، کردستان، گیلان، مازندران، هرمزگان و یزد، قصه‌هایشان را با لهجه و گویش محلی مناطق خود بازگو کردند.

در این جشنواره این قصه ها با گویش‌های خاص هر منطقه اجرا شد:
قصه‌ ی “پهلوان بادی” توسط محمد ابریشمی‌مقدم از شهرستان تفت
قصه‌ ی “پلنگ شکاری و مرد جنگل نشین” توسط مصطفی رحیم‌پور از گیلان
قصه‌ ی “دختر نارنج و طلا” توسط فاطمه زارعی از فارس
قصه‌ ی “حاجی لک لک و روباه” توسط جیران قادرمرزی از کردستان
قصه‌ ی “گل آقا” توسط حسن جواهری از سمنان
قصه‌ ی “ننه سلطون آقا” توسط خدیجه تیموری از آسفیچ یزد
قصه‌ ی “اُتوک و مُتوک” توسط عبدالرسول معینی از هرمزگان
قصه‌ ی “پیرمرد و پسران” توسط معصومه یوسف‌نژاد از مازندران
قصه‌ ی “گرگ طماع” توسط فردین مقدوری از خراسان جنوبی
قصه‌ ی “مار” توسط هاجر هراتی از خاتم
قصه‌ ی “اوف” توسط خانم جان پولادی از استان چهارمحال و بختیاری شهر فارسان
در این مراسم از تمبر اولین جشنواره ی قصه گویی بومی محلی، کتاب “سنجاق‌ها” اثر سیدحسین میرقاسمی، مربی فرهنگی و کتاب آماده ی چاپ “ایده برتر کتاب‌خوانی” و کارت پستال‌های اعضای مرکز شماره ۲ کانون یزد رونمایی شد.
اثر موسیقایی – نمایشی (اپرا) موسی و شبان که چهارمین اثر فاخر کانون پرورش کودکان و نوجوانان استان یزد است نیز در اختتامیه این جشنواره به اجرا در آمد. اجرای سرود توسط اعضای مرکز شماره ۳ کانون یزد، اجرای نمایش، برگزاری نمایشگاه عکس و سفال و… از دیگر برنامه‌های جنبی این مراسم بود.
مدیرعامل کانون در مراسم پایانی جشنواره ی قصه‌گویی بومی محلی یزد را پایتخت قصه‌گویی بومی و محلی کشور معرفی کرد و از مدیران استان‌ها خواست که هر ۳۱ استان دست کم یک جشنواره ی قصه‌گویی محلی و بومی را در سال برگزار کنند.

فریبا زرقلمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*