نظرتان درباره ی به تجربه یک دنیای جدید و عجیب چیست؟ شاید فکر کنید از فضاهای عجیب و غریب فیلم های هالیوودی صحبت می کنیم. باید بگوییم خیر، دنیایی که از آن صحبت می کنیم، یک دنیا کاملاً واقعی است؛ دنیای افراد نابینا.
افراد نابینا از جهت محرومیت از بینایی، به دو دسته تقسیم می شوند. نخست افرادی که به طور مادرزاد نابینا هستند؛ دوم افرادی که طی یک پیشامد، مثلاً بیماری یا تصادف، بینایی خود را از دست داده اند. شاید این سؤال بارها برای شما پیش آمده باشد که نابیناها دنیا را چگونه می فهمند. باید بگوییم که نابیناهای مادرزاد، اساساً جهان را به شکلی متفاوت از آن چه ما می فهمیم، درک می کنند. آن ها دنیا را از طریق سایر حس ها از جمله لامسه، بویایی، شنوایی و چشایی درک می کنند. حالا یک پرسش دیگر: آیا آن ها خواب هم می بینند؟ این هم بستگی به این دارد که نابینا در کدام یک از دو گروه قرار بگیرند. نابیناهای مادرزاد از تصاویری که ما شبانه روز، به لطف نعمت بینایی، با آن ها سرو کار داریم محرومند؛ اما این مانع از آن نمی شود که خواب نبینند. بلکه خوابِ آن ها تصویری نیستند و بوها، صداها و تماس اشیاء و افراد، به خواب آن ها شکل می دهند.
چشم من، چشم تو و چشم همه ی موجودات زنده ی روی زمین، سیستم های خارق العاده ای هستند. چشم از بیش از دو میلیون بخشی تشکیل شده است که فعالانه برای ما کار می کنند. چشم ها به تنهایی ۸۵ درصد اطلاعات را در اطراف ما دریافت می کنند و آن ها را به مغز می فرستند. ۱۵ درصد باقی مانده از طریق سایر اندام های حسی از جمله پوست، گوش، بینی و … به مغز مخابره می شوند. حرکات چشم ما توسط ماهیچه های کوچک، اما بسیار قوی هدایت می شوند. ناگفته درباره ی قدرت و شگفتی های چشم بسیار است. زمانی که برای معاینه ی چشمتان پیش چشم پزشک می روید، می توانید همه ی آن ها را از او بپرسید. به احتمال زیاد او هم با خوشحالی به همه ی پرسش های کنجکاوانه ی شما پاسخ خواهد داد. شاید این را هم به شما بگوید که مصرف مقداری هویج در روز برای چشم تان مفید است و البته اگر میانه تان چندان با “هویج خوری” خوب نیست، می توانید سایر مواد غذایی حاوی ویتامین آ، مانند کلم ، کدو، فلفل دلمه ای قرمز، انبه و طالبی را نوش جان کنید.

سمیرا قاسمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*