نوشته ی احمد رضا احمدی
شاید شما هم تا به حال فرفره ی رنگی ساخته باشید. تماشای فرفره های رنگی وقتی که در باد می چرخند و می رقصند، بسیار زیبا و لذت بخش است .تا به حال فکر کرده اید که اگر این فرفره ها با باد سفر کنند چه اتفاقی می افتد؟ باورتان می شود که آن ها می توانند آرزوهای رنگارنگ ما را با خود به سرزمین های دور دست ببرند و پیغام ما را به دوستان و عزیزانی برسانند که از آن ها دوریم؟!
مثل فرفره های رنگین پسرک این قصه که آن ها را در سبد حصیری می گذارد و به ایوان خانه می برد . پسرک تنهاست و بدون هم بازی. پدرش به سفر دوری رفته. اما این سبد حصیری که آن را از شهری دور آورده ، یادگار اوست. . پسرک و مادرش هر روز به تماشای چرخیدن فرفره ها در باد می نشینند .تا این که یک روز:
«باد تند می وزید . ناگهان فرفره ها سبد را به آسمان بردند .پسرک نتوانست در اتاق را باز کند. سبد حصیری کم کم در آسمان محو شد. یک نقطه ی رنگین شد. پسرک ، غمگین ، پرده ها را کشید. باد فرفره های رنگین را می چرخاند و می چرخاند. فرفره های رنگین ، سبد حصیری را کنار دریا بردند . سبد حصیری روی ماسه ها نشست .قایقرانان که از دریا بازگشتند ، سبد را دیدند…»
«احمد رضا احمدی» شاعر مطرح و نویسنده ی نام آشنای کودکان و نوجوانان، در این داستان با زبانی شاعرانه و لطیف، داستانی زیبا و پر احساس را روایت می کند. احمدی در داستان هایش سبک و شیوه ی خاصی دارد . از آن جا که او شاعر نیز هست ، زبان شاعرانه، تخیل قوی و تصویرهای سرشار از خیال در داستان هایش نیز به چشم می خورد.
یکی دیگر از ویژگی های کتاب، تصویرگری زیبای آن است که اثر «شراره خسروانی» است.طراح گرافیک کتاب نیز «کوروش پارسانژاد» است. گرافیک کتاب بسیار تازه و قابل توجه است .در هر صفحه بخشی از متن کتاب با حروف درشت و رنگی نوشته شده و در صفحه ی مقابل آن، همان متن به شکل معکوس دیده می شود. انگار کتاب را جلوی آینه گرفته ایم. این داستان مناسب مخاطبان گروه سنی ” د ” یعنی بچه های دوران راهنمایی است.
اگر می خواهید بدانید پسرک قصه چه آرزوهایی دارد و فرفره های رنگی چگونه او را به آرزوهایش می رساند، خواندن این کتاب را به شما توصیه می کنیم.

انسیه موسویان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*