در بیستمین نشست “نگاهی دیگر”، فرهنگ سرای انقلاب و با حضور محمدرضا اصلانی (نویسنده ی رمان)، محمدرضا گودرزی( منتقد)، مرجان جامی(منتقد) و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب رمان ” شاهین و بشکه باروت” از مجموعه “رومان نوجوان امروز”، انتشارات کانون نقد و بررسی شد.
محمدرضا اصلانی در مجموعه داستان هایش برای کودکان ونوجوانان، داستان های متعددی با موضوع جنگ دارد. او معتقد است زندگی ایثارگران دوران دفاع مقدس می تواند الگوی زندگی و چراغ راه نوجوانان باشد.
او این بار نیز در داستان ” شاهین و بشکه باروت” به توصیف ماجرایی از ماجراهای انقلاب میپردازد.
راوی داستان پسر شانزده، هفده ساله ای است ملقب به شاهین کوچک و برادرهایش شاهین بزرگ و شاهین کوچک تر نام دارند و…
مرجان جامی دراین نشست اظهار کرد: سه برادر این داستان با وجود مخالفت پدر که درجه دار ارتش است، مخفیانه به فعالیت انقلابی می پردازند. با این که بچه ها ترسی کاذب از پدر دارند و او را بشکه باروت می نامند، اما هیچ جای داستان انفجار یا عصبانیت بیش از حد پدر به تصویر کشیده نشده است.
در ادامه ی این نشست، محمدرضا گودرزی دیگر منتقد حاضر در جلسه درباره این داستان گفت: از دیدگاه روایت‌شناختی، پسری به نام محسن که نوجوان است و خود را با جو سیاسی آن زمان هماهنگ می‌کند، ماجراهای دوره‌ای از زمان را با زبان ساده نوجوانانه روایت می‌کند. داستان در سی فصل روایت می‌شود و فصل‌ها کوتاه و متناسب با حوصله ی مخاطب نوجوان است.
وی افزود: شروع این داستان بسیار خوب است و نویسنده در فصل نخست، تمام شخصیت‌های اصلی را معرفی می‌کند. در داستان از تکنیک تاخیر استفاده شده است. گاهی این تاخیر بجاست و باعث کشش مخاطب می‌شود و گاهی با ابهام همراه است.
محمدرضا اصلانی متولد ۱۳۳۲ در شهر تبریز است. وی کودکی و نوجوانی اش را در محله های جوادیه و هفت چنار تهران سپری کرده است. نوشتن را با فعالیت مطبوعاتی آغاز کرده و با سرودن شعر و داستان نویسی ادامه داده است.
این نویسنده دارای آثاری از جمله سیمرغ و سهند، ابر نقره ای، مرغ حق، پاییز مادر بزرگ، لاله کویر، بال های شیشه ای، اندوه شهریار و شمشیرهای چوبین است.
پیش از این کتاب” شاهین و بشکه باروت” در استان کرمانشاه، آذربایجان شرقی و چهار محال بختیاری در قالب برنامه “دو پنجره” توسط کارشناسان ادبی کانون و اعضای مراکز فرهنگی و هنری مورد نقد و بررسی قرار گرفته بود.
فریبا زرقلمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*