ژاپن یکی از کشورهای قاره ی آسیاست که از چهار جزیره تشکیل شده است. به دلیل همین موقعیت طبیعی، وقوع زمین لرزه در زندگی روزمره ی ژاپنی ها، پدیده ای عادی است.
ژاپنی ها از روزگاران دور در روستاهای پوشیده از مزارع و یا سواحل دریا زندگی می کردند. البته امروزه بیش تر مردم ژاپن در شهرهای بزرگ زندگی می کنند. به دلیل جمعیت زیاد، خانه های ژاپنی در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته، کوچک هستند.
علاوه بر غذاهای خارجی مانند اسپاگتی و همبرگر، هنوز هم غذاهای سنتی این کشور- برنج و غذاهای دریایی- طرفداران خود را دارد.
یکی از ورزش های سنتی ژاپن، کشتی ِ “سومو” است که قدمتی چند هزارساله دارد. هدف نهایی این ورزش بیرون انداختن حریف از زمین مسابقه است که این کار، زورِ فراوان می خواهد. وزن بالا در سومو یکی از امتیازات آن است و سوموکاران برای افزایش وزن خود، تلاش زیادی می کنند.
با فرا رسیدن بهار و شکفتن شکوفه های صورتی رنگ درخت های گیلاس، ژاپنی ها برای تفریح، زیر درختان می نشینند و آمدن بهار را جشن می گیرند.
ژاپنی ها در مناسبت های گوناگونی که دارند، به هم دیگر هدیه می دهند. آن ها برای انتخاب هدایای خود و این که چه چیزی را به چه کسی و در چه مناسبتی هدیه بدهند، اصول و قواعد سخت گیرانه ای دارند.
اگر سریال های ‍ژاپنی را تماشا کرده باشید، متوجه شده اید که در گذشته، مدل موی زنان ژاپنی از تنوع بالایی برخوردار بوده است. مدل موی زن ها، نه تنها گویای منطقه و روستا آن ها بود، بلکه سن، شغل، وضعیت تاهل و طبقه ی اجتماعی آن ها را هم نشان می داد. برای مثال از قرن هشت تا دوازده میلادی، موی بلند و آزاد در میان زنان دربار و یا خانواده های سامورایی رایج بود.
“کیمونو” لباس سنتی زنان ژاپن است که از یک پیراهن بلند به همراه یک شال پهن برای بستن به دور کمر تشکیل شده است. اگر چه امروز بازار لباس های غربی در کشور ژاپن هم داغ است، اما کیمونو هم چنان یکی از میراث فرهنگ ژاپن به شمار می آید که در روزهای تعطیل و یا مناسبت های ویژه پوشیده می شود.
یکی از مناظر طبیعی و دیدنی این کشور، کوه “فوجی” است. فوجی، قله ی آتش فشانی خاموش و بسیار زیبایی است که بلند ترین کوه این کشور است. بر دامنه های این کوه، معابد بسیاری ساخته شده و یکی از نقاط توریستی و زیارتی ژاپن به شمار می آید.
یکی از حیوانات خانگی مورد علاقه ی ژاپنی ها، ماهی قرمز یا gold fish است. این ماهی با پولک های طلایی و قرمزش و در برخی از موارد برجستگی تاجی شکلی که بر پیشانی دارد، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. فرهنگ ژاپن، مانند طبیعت ژاپن، زیبا و رنگارنگ است.

سمیرا قاسمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*