تحقیق و تألیف: محمود نوروزی‌فر

در این کتاب سعی شده است با تحقیق و بررسی منطقهء خلیج فارس، ما را با جغرافیا، تاریخ، ویژگیهای اقتصادی و آداب و رسوم مردم ساکن در حاشیه این دریا آشنا کند. خلیج فارس، براساس مطالعات انجام شده، در گذشته به مراتب وسیع‌تر از امروز بوده است که به مرور زمان از وسعت آن کاسته شده است. ناحیهء خلیج فارس از قرون و اعصار کهن مرکز تمدنهای باستانی بود. بنابر نظریه‌هایی،‌ اولین تمدن انسانی در حوالی آن به وجود آمده است، دولت عیلام به مرکزیت شوش در نزدیکی خلیج فارس، اولین تمدن پیشرفته و مقتدر در سواحل این خلیج است که قدمتش را چهار هزار سال تخمین زده‌اند.
با مطالعهء کتاب حاضر می‌توانیم از شرایط و خصوصیات این بخش جدایی‌ناپذیر از میهن‌مان آگاهی بیشتری پیدا کنیم. خصوصیاتی همچون: وضعیت جغرافیایی، آب و هوا، رودهای خلیج فارس، نام خلیج فارس در عصر پیش از اسلام و پس از آن، جزایر خلیج فارس، بندرها، شیخ‌نشین‌ها، راههای آبی تجاری، منابع معدنی، دریایی، زراعی، مراسم و آیین‌ها و مشاهیر خلیج‌فارس و…

رودهای خلیج فارس
شط‌العرب و چند رودخانه از خاک ایران تنها واردات روی خلیج فارس هستند.
بیشترین مقدار آب از اروند رود وارد خلیج فارس می‌شود.
رودهای دجله و فرات از خاک ترکیه سرچشمه گرفته و وارد عراق می‌شوند. رود کارون، کرخه، دیاله، زاب و سردشت نیز از خاک ایران به دو رود می‌پیوندند و اروندرود را تشکیل می‌دهند. این رود نیز در دهانه شهر فاو به خلیج فارس می‌ریزد.
به غیر از اروندرود هشت رود دیگر به خلیج فارس می‌ریزند:
۱٫بهمنشیر: در آبادان از رود کارون منشعب شده و پس از دور زدن این شهر، وارد خلیج فارس می‌شود. بهمنشیر ظرفیت دارد تا تمام آب کارون را از خود عبور دهد و قابل کشتیرانی است.
۲٫جراحی: از کوههای مشرق خوزستان سرچشمه می‌گیرد و دو قسمت می‌شود؛ اول شادگان که وارد کارون می‌شود و دیگری که به جراحی معروف است و در خورموسی به خلیج فارس می‌پیوندد.
۳٫زهره یا هندیجان: در قدیم،ناب نامیده می‌شد و در هندیجان وارد خلیج‌فارس می‌شود.
۴٫دالکی: از دو شعبه دالکی و شاهپور تشکیل می‌شود.
۵٫مند: از کوههای شمال غرب شیراز سرچشمه می‌گیرد.
۶٫صران
۷٫نابند
۸٫میناب: در شمال تنگهء هرمز به خلیج فارس می‌پیوندد.
گفتنی است به غیر از رودهای گفته شده، از خاک کویت، عربستان و سایر شیخ‌نشین‌ها رودی به خلیج فارس نمی‌ریزد.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*