46yco89vehz6fo2rtprb
بشر از ابتدای آفرینش در جست وجوی ابزارها و وسایلی بوده که به او در زندگی کمک کند. هدف بیشتر انسان ها در زندگی، راحتی و آسایش بیشتر، به کاربردن نیروی جسمی کمتر و انجام ندادن کارهای سخت و دشوار است.
انسـان بدوی به مـرور زمان و با ابداع و اختـراع، توانست به علوم و فناوری های جدید دست یابد تا به انسان امروزی تبدیل شود. پس از عصر حـجر با پیدایش آتش، فلز و ابداع کشاورزی و…. عصر آتش، فلز و … پدید آمد که هر کدام باعث تکامل دیگری شد.
بعد از انقلاب صنعتی, علم و دانش جای پای خود را در بین افکار انسان ها مستـحکم کرد و فـناوری و صنعت حرف روز شد. از همین سال ها بود که اندیشه ساختن رایانه بر ذهن و فکر انسان ها سایه افکند وکم کم این اندیشه توسعه پیدا کرد تا رایانه های مدرن و پیشرفته امروزی به وجود آمدند.
«بلز پاسکال» و «گاتفرید ویلهلم لایب نیتز» از اولین دانشمندانی بودند که به صورت جدی به فکر محاسبه با دستگاه پرداختند. آنها ماشین حساب هایی طراحی کردند که می توانست محاسبات خیلی ساده ای انجام دهد. این ماشین حساب ها هرگز به طور واقعی استفاده نشدند, چون ساخت آنها گران بوده و حل مسایل با دست و روی کاغذ ساده تر از حل آنها با ماشین حسابهای پاسکال و لایب نیتز بود.
«چـارلز بابیج» با تعداد زیادی میله, چرخ, گیره و چرخ دنده طرح دستگـاهی را پایه ریزی کرد که به نوعی اولین رایانه بود. این طرح صحیح بود، ولی هنوز برای ساخت اولین رایانه زود بود. بعد از او «هرمن هولریث» ماشینی اختراع کرد که با دستگاه کارت منگنه بعضی اطلاعات را می توانست مورد استفاده قرار دهد. جالب است بدانید که هولریث شرکتی را بنیان نهاد که بعد از مدتی تغییر نام داد که امروزه نام این شرکت «شرکت بین المللی ماشین های تجاری» یا همان «آی بی ام» است.
درقرن بیستم یک مهندس از ایالات متحده به نام «ونیوار بوش» فکر ساخت ماشینی را مطرح کرد که چندمنظوره باشد. این ماشین به نام «تحلیل گر دیفرانسیلی» شناخته شد. او دریافت که اگر همانند بابیج از چرخ دنده استـفاده کند موفقیتی نخواهد داشت, بنابراین از لامپ خلاء که چند سـال بیشتر از اختراعش نمی گذشت، استفـاده کرد. طرز کار این ماشین، بدین صورت بود که با عبور جریـان برق از لامپ ها و قطع و وصل شدن آن می توان از قطع آن به عنوان یک حافظه و به هنگام وصل آن حافظه ای دیگر سـاخت و بدین ترتیب دانشمندان علاقمند به حل مسایل ریاضی با ماشین شدند. به این شکل سیستم دودویی جای خود را در کامپیوترها باز کرد، یعنی اعدادی در مبنای دو نه در مبنای ده. یعنی می توان با دو عدد صفر و یک و در مرتبه های زیاد تمامی اعداد را نشان داد و نیازی به استفاده از همه اعداد یعنی از صفر تا نه نمی باشد.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*