hasti1
کتاب «هستی» نوشته فرهاد حسن‌زاده از مجموعه رمان نوجوان امروز، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در فرهنگسرای انقلاب با حضور نویسنده، محمدرضا گودرزى و فرزانه رحمانى و جمعی از اهالی فرهنگ نقد شد.
فرزانه رحمانی در نوزدهمین نشست “نگاهی دیگر” که به نقد و بررسی رمان “هستی” اختصاص داشت، جنبه های مثبت این رمان را متاثر از حضور نویسنده در این فضا دانست و گفت: بهترین زاویه‌ای که نویسنده می‌توانست برای پیشبرد داستانش انتخاب کند راوی «اول ‌شخص» بود.
محمدرضا گودرزی، منتقد و نویسنده، خاطر نشان کرد: در این اثر از تکنیک تاخیر برای بیان مطالب استفاده شده و نویسنده خیلی خوب از این تکنیک استفاده کرده است.
فرهاد حسن زاده درباره شرایط نوشتن این اثر گفت: من برای این‌که بتوانم با تمرکز این رمان را بنویسم از انبار یک انتشارات استفاده کردم و ۶ ماه روزی ۴ ساعت در این انبار به نگارش مشغول بودم. جالب این‌که وقتی این کار را می‌نوشتم، گاهی خواب هستی را می‌دیدم.
موضوع این اثر به شروع جنگ در آبادان و مهاجرت ساکنان آن مربوط می‌شود و شخصیت اصلی آن دختری به نام «هستی» است. دخترکی با رفتارهای پسرانه که طرفدار تیم «صنعت نفت» است، فوتبال بازی می‌کند و از بوی گازوئیل خوشش می‌آید. هستی حلال مشکلات خانواده است. این رمان سراسر گره است و هر بار این گره‌ها به دست هستی گشوده می‌شود. او و پدرش مناسبات دوستانه‌ای ندارند اما نویسنده فضایی فراهم می‌کند که این دو همکاری کنند و پدر ارزش «هستی» را در زندگی بشناسد.
گرچه رمان حاوی نگاه واقع‌گرایانه‌ یک دختر نوجوان به زندگی و جنگ است، اما نگاه شوخ‌طبعانه خاص «فرهاد حسن‌زاده» در این رمان نیز کاملاً مشهود است؛ نگاهی که با ظرافت مخاطب نوجوان را با ارزش‌هایی شجاعت، فداکاری و میهن‌پرستی آشنا می‌کند و این ارزش‌ها را در کنار مفاهیم تلخی چون جنگ، فقر و ترس قرار می‌دهد، بی‌آن‌که او را از این تلخی دلزده کند.

“دیو دیگ بسر”،”قصه های کوتی کوتی” ،” آقای رنگی و گربه ناقلا” ،” همان لنگه کفش بنفش “، از دیگر کتابهایی است که انتشارات کانون از این نویسنده چاپ کرده است.

فریبا زرقلمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*