d8b7d8b01
نام ماه مهر از خورشید تابان و مهربان ریشه می گیرد و ایرانیان این ماه را « خورشید» نام نهاده اند. این گوی سوزان، هر صبحگاه از مشرق طلوع می‌کند و شامگاه در مغرب به سوی شب می‌رود و برای ساکنان منظومه ی شمسی، مرکز جهان محسوب می‌شود. زمین و زمینیان میلیاردها سال است که بی‌وقفه و بدون خستگی راه طولانیشان را در مدار زمین به دور خورشید می‌پیمایند و ما در آستانه هر دور از این تکرار ازلی، آغاز یک سال خورشیدی را جشن می‌گیریم و آن را مبدأ زمان می‌دانیم. خورشید حدود ۵/۴ میلیارد سال پیش از یک سحابی به وجود آمد و هنوز پنج میلیارد سال دیگر به عنوان یک ستاره سوزان وجود خواهد داشت. خورشید درخشان‌ترین و نزدیک‌ترین ستاره به ماست؛ ولی فقط یک عضو معمولی از دنیایی است که ستارگان بسیاری در آن جای گرفته‌اند. برای انسان‌های اولیه که پدیده‌های طبیعت را می‌پرستیدند، خورشید، نیـرومندترین و بخشنده‌ترین خدا بود. به دلیل نزدیـک بودن به زمین، خورشید ستاره‌ای بی‌نظیر برای گیاهان، جانوران و انسان است. گرما و نور آن پنج میلیارد سال است که زندگی را روی زمین ممکن ساخته و همین حدود هم از عمر آن باقی مانده است. به این دلیل همه ی موجودات زنده ی زمین، زندگی خود را به خورشید مدیونند. تمام انرژی که ما از مواد فسیلی به دست می‌آوریم، به نوعی از انرژی خورشید است و هر فعالیت دیگر نیز بدون خورشید ناممکن است. خورشید بسیار بزرگ‌تر و سنگین‌تر از زمین است به طوری که حجم آن یک میلیون بار و جرم آن ۳۳۰ هزار بار از زمین بیش تر است. فاصله ی زمین تا خورشید، حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر است و نور خورشید این فاصله را در هشت دقیقه می‌پیماید. یکی از بخش‌های مهم اخترشناسی، کاوش در زمینه ی خورشید است. برخی از رصدخانه‌ها چیزی جز خورشید را رصد نمی‌کنند و در همه ی آن ها به نوعی روی خورشید مطالعاتی صورت می‌پذیرد. حتی به نوعی همه ی علوم در جایی به خورشیـد مربوط می‌شوند.
گرانش خورشید بسیار شدیدتر از گرانش زمین است. خورشید سطح جامد ندارد و دمای آن به ۶۰۰۰ درجه سانتی گراد در سطح می‌رسد. البته در مرکز آن دما بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون درجه است. سه چهارم گاز درون خورشید از هیدروژن که سبک‌ترین گازهاست، تشکیل شده است. اتم‌های هیدروژن در اعماق خورشید تحت شرایطی خاص به هم برخورد می‌کنند و به هلیم تبدیل می‌شوند. خورشید علاوه بر گرما و نور مرئی، تابش‌های دیگری نیز گسیل می‌کند که برای موجودات زنده زیان‌بار است. پرتوهای ایکس و فرابنفش و … . پوشش جو مقداری از تابش‌ها را به خود جذب می‌کند. اطـلاعات به دست آمده از رصـدخانه‌های خورشیـدی ممکن است روزی ما را به پیش‌بینی بلند مدت آب و هوای زمین رهنمون کند. خورشید پس از میلیون ها سال از بین می رود و در پایان به صورت کوتوله ی سفید در می آید.
خورشید به قدری داغ است که سطح آن نمی‌تواند جامد باشد. این کره ی داغ از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است. خورشید دارای سه لایه ی اصلی و چندین لایه ی فرعی است: هسته، اولین و درونی‌ترین لایه در مرکز خورشید قرار دارد و محل انجام واکنش‌های همجوشی هسته‌ای و تولید انرژی است. لایه ی بعدی که دربرگیرنده ی هسته است، لایه ی انتقال است که از دو زیر لایه ی تابشی و همرفتی تشکیل می‌شود؛ در جوّ خورشید سه لایه ی اصلی وجود دارد که به دلیل گازی بودن این لایه‌ها، نمی‌توان مرز قاطعی برای آن ها در نظر گرفت. لایه ی اول شیدسپهر نامیده می‌شود. لایه‌های بعدی جوّ خورشید، فام سپهر و تاج خورشیدی است.
سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*