1039543521
در روزها و شب های گرم تابستان وقت بیش تری برای همه به خصوص دانش آموزان و خانواده های آنان وجود دارد و اغلب سفرها نیز در تابستان صورت می گیرد.
هم چنین به دلیل این که در شب های تابستان نیز هوا بیش تر صاف است و ابری در آسمان وجود ندارد، فرصت مناسبی است تا در شب ها نگاهی به آسمان شب بیندازید و با دنیای ستاره شناسی و نجوم، بیش تر آشنا شوید. در آغاز کار لازم است نکاتی را که برای رصدهای شبانه اهمیت دارد، بدانیم.
برای رصد ابتدا باید تا جایی که می توانید از شر نورهای مزاحم خلاص شوید. وجود هرگونه نور مصنوعی مانند نورهای زیاد شهرهای بزرگ، باعث می شود ستارگان و اجرام کم نورتر را نبینید. بنابراین اگر به مکان هایی بروید که از آلودگی نوری شهرها به دورند، آسمان زیباتری می بینید.
ولی اگر نمی توانید به بیرون شهر بروید با تمهیداتی می توانید روی پشت بام خانه تان نیز اگر نور مزاحم وجود نداشته باشد، رصد کنید. پس حتماً یک چراغ قوه نه چندان قوی نیز لازم دارید.
نکته ی بعد این که حتماً لباس گرم و پتو همراه داشته باشید! بله در تابستان نیز هوا ممکن است سرد شود، به خصوص نزدیک صبح. زیرانداز مناسب نیز از وسایل ضروری است. در تابستان باید حواستان به جانوران موذی مانند حشرات و اگر در بیرون شهر هستید به سایر جانوران وحشی مانند سگ و … نیز باشد.
مقداری آب و خوراکی نیز به کارتان می آید؛ چون باید تا صبح بیدار بمانید. به هر حال اگر با یک دوست یا گروه نجومی نیز به رصد بروید، بسیار بهتر خواهد بود؛ ولی اگر نشد در آینده و به تدریج در همین صفحه با ما همراه باشید تا با اطلاعاتی که در این جا ارائه خواهد شد، آسمان شب را همانند کف دستتان بشناسید.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*