دوران نوجوانی دوران قشنگ و پر رمز و رازی است. یک روز دلت آفتابی و درخشان است، یک روز ابری و غمگین. یک روز می‌خواهی از خوشحالی روی ابرها بنشینی و یک روز دیگر توی غار تنهایی خودت می‌خزی…
شاعران زیادی تا به حال برای «نوجوانان» شعر گفته‌اند، از دوستی‌ها و قهرها و آشتی‌ها و از هیجانات دوران نوجوانی سروده‌اند. این بار هم «مصطفی رحماندوست» در کتاب «کاش حرفی بزنی» حرفها و درد دل‌های نوجوانی تو را سروده است. این کتاب زیبا و ارزشمند که «کوروش پارسانژاد» با طرحهای ساده‌ی گرافیکی آن را تصویرگری کرده است شامل ۱۳ شعر است و در آن شاعر تلاش کرده است از زبان یک نوجوان به بیان شاعرانه‌ی احساسات و حرفها و درد دل‌های او بپردازد.
حتماً برای توهم اتفاق افتاده که گاهی ساعت‌ها در انتظار یک دوست بمانی. حتماً پیش آمده که به خاطر بدقولی دوستت، دلت هزار راه رفته. این‌طور نیست؟ مصطفی رحماندوست هم در یکی از شعرهای این کتاب ـ که گویی از زبان من و تو سروده شده ـ این گونه می‌گوید:
عصر ساکتِ دوشنبه است
شنبه، روز دیدن تو بود
باز هم دو روز دیر کرده‌ای
من دلم هزار راه رفته است
باز هم مرا در انتظار دیدنت
پیر کرده‌ای
قصه‌ای است:
بی خیال تو
انتظار من!
عشق‌های پاک و دوستی‌های دوران نوجوانی هم برای خودش حکایتی است. در میان شعرهایی که تا به حال برای نوجوانان گفته شده، کمتر شاعری به این شکل، ساده و صمیمانه به روایت این دلتنگی‌ها و دوستی‌ها پرداخته است:
کاش یک روز دلم
با خودش یک دل و یک رنگ شود
تا که اقرار کنم
گاه گاهی دل من
دوست دارد که برای تو فقط تنگ شود!
محور موضوعی تمام شعرهای این مجموعه همان روایتِ روزهای پرهیجان نوجوانی است تمام شعرها هم در قالب «نیمایی» سروده شده و به لحاظ مضمون هم اندکی با سایر شعرها متفاوت است. حرفهایی هم که شاعر در این شعر می‌زند، همان حرفهای تکراری است که شعرهای زیادی شبیه آن خوانده‌ایم به نظر می‌رسد اگر این شعر در مجموعه نبود، کتاب یکدست‌تر و زیباتر می‌شد.
بعضی از شعرها به نظر می‌رسد به لحاظ مضمون چندان مناسب سن و سال و روحیات نوجوانان نیستند. به عنوان مثال، شعر «دلم همراه توست» که مسأله‌ی اصلی مطرح شده در آن نمی‌تواند جزء دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌های یک نوجوان باشد:
… رفتی از دیشب برای صید نان از آب
من ولی در انتظار بازگشت تو
چشم بر دریا
خسته و بی‌خواب
وای، دریا سخت توفانی است
هیچ‌کس جز من در این جا نیست
نیست راهت راه بی‌برگشت
آن دل‌تنگی که همراه تو دارم
بارها گفته
باز خواهی گشت…
به هر تقدیر کتابِ «کاش حرفی بزنی» به خاطر توجه ویژه به مسائل دوران نوجوانی و نگاه تازه و جدیدی که به این مسایل دارد، هم‌چنین زبان ساده و روانِ شعرها، جزء کتابهای خوبی است که برای نوجوانان منتشر شده است.
انسیه موسویان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*