thumbnailaspx1

همه ی ما سفر را دوست داریم؛ ولی با جیب خالی که نمی شود به سفر رفت! و کی حال و حوصله خستگی بعد از سفر را دارد! حالا به شما می گویم که راهی وجود دارد که می توان رایگان به سفررفت و در ضمن خسته هم نشد!
البته این راه را قبلا یک فرانسوی پیدا کرده و سال ها پیش با آگهی در روزنامه و گرفتن مبلغ ناچیزی، آن را برای این که مردم نیز بدانند، با فرستادن نامه به آن ها گفته بود. او در نامه نوشته بود: «دوستان! راحت سر جایتان بنشینید و یادتان باشد که زمین ما می گردد. در جایی که ما هستیم (پاریس) هر روز بیش از ۲۵ هزار کیلومتر حرکت می کنیم. اگر منظره های زیبا را دوست دارید، پرده را از روی پنجره کنار بزنید و از تماشای آسمان پر ستاره لذت ببرید.»
البته این شخص به جرم کلاهبرداری بازداشت و در دادگاه جریمه شد؛ ولی او (از لحاظ علمی و نه فریبکاری) حق داشت و راست می گفت، زیرا هر یک از ما، نه فقط ضمن گردش زمین به دور محورش مسافرت می کنیم، بلکه همراه با زمین در گردش به دور خورشید نیز با سرعتی حدود سی کیلومتر در ثانیه، در فضا تغییر مکان می دهیم و به جلو می رویم. خب، مطمئناً همه ی این ها را شما از قبل هم می دانستید، ولی آیا می دانید که چه زمانی از شبانه روز، سریع تر به دور خورشید می گردیم؟ روزها سریع تر حرکت می کنیم یا شب ها؟
شاید تعجب کرده باشید و این پرسش به نظرتان مسخره باشد؛ زیرا همیشه وقتی در یک طرف زمین شب است، در طرف دیگر روز است. پس این سؤال چه معنی دارد؟ ظاهراً بی معنی است؛ اما این طور نیست؛ زیرا نپرسیدم که چه زمانی زمین سریع تر تغییر مکان می دهد، بلکه پرسیدم ما ساکنان کره ی زمین، کی سریع تر در میان ستارگان حرکت می کنیم و این بی معنی نیست.
اگر کمی فکر کنید، به جواب صحیح می رسید. پس قبل از خواندن جواب، فکر کنید و سپس آن را بخوانید و ببینید درست گفته اید یا خیر. البته جواب در چند خط بالاتر موجود است.
بله، ما و زمین در منظومه ی شمسی، دو حرکت می کنیم: هم دور خورشید می گردیم و هم دور محور زمین. این دو حرکت با هم ترکیب می شوند و بسته به این که در نیمه ی روز زمین باشیم یا در نیمه ی شب، این حرکت فرق می کند. با نگاهی به شکل در می یابید که نصفه شب، سرعت گردش زمین به دور محور خودش با سرعت گردش آن، به دور خورشید جمع می شود و در ظهر عکس آن اتفاق می افتد؛ یعنی سرعت گردش زمین به دور محورش از سرعت گردش آن به دور خورشید کم می شود. بنابراین ما در نصفه شب، سریع تر از ظهر در منظومه ی شمسی حرکت می کنیم.
از آن جا که منطقه های اطراف استوا در هر ثانیه نیم کیلومتر حرکت می کنند، اختلاف بین سرعت ظهر و شب، حدود یک کیلومتر در ثانیه است. کسانی که هندسه خوانده اند به آسانی می توانند حساب کنند که در شهرهایی که مدار جغرافیایی شصت درجه قرار دارند، این اختلاف دو بار کم تر است و هم چنین برای مدار ۳۵ درجه، یعنی در جایی که شهر تهران قرار دارد، این اختلاف هشتصد متر است؛ یعنی اهالی تهران در نصفه شب در هر ثانیه هشتصد متر بیش تر از ظهر در منظومه شمسی حرکت می کنند.
پس از این مسافرت مجانی و راحت در آسمان، در هر لحظه استفاده کنید و لذت ببرید و هر وقت شب ها ستاره ها و اجرام آسمانی را دیدید، به یاد این مطلب بیفتید و آن را برای سرگرمی به دوستان خود نیز بگویید.
سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*