می دانیم که وزغ ها و قورباغه ها از نوع دوزیستان بدون دم هستند. آن ها علاوه بر شباهت هایشان، تفاوت هایی هم دارند. این تفاوت ها از نظرعلمی قابل تشخیص هستند. موارد زیر از جمله این تفاوت ها هستند:محیط زندگی قورباغه ها بیش تر در آب است، اما وزغ ها بیش تر در خشکی زندگی می کنند. تخم ریزی در قورباغه ها به شکل توده ای متراکم است؛ ولی در وزغ ها به شکل یک رشته زنجیر است.
پاهای پشتی قورباغه ها بلندتر و قوی تر است در نتیجه جهش های بلندی هم دارند؛ اما پای پشتی وزغ ها کوتاه تر است. آن ها بیش تر تمایل به راه رفتن دارند تا جهیدن.
قورباغه ها هنگام احساس خطر فکر نمی کنند و فوری توی آب می پرند؛ اما وزغ ها اول فکر می کنند و سپس از خطر دور می شوند.
پوست قورباغه صاف، نرم و لزج است؛ اما پوست وزغ خشک، ضخیم و زگیل مانند است. به این زگیل ها غده ی سمی می گویند که در وزغ ها بزرگ تر از قورباغه هاست. این غده ها برای انسان خطر مرگ ندارد؛ اما اگر با شامه مخاطی تماس پیدا کند، ممکن است سبب سوزش و التهاب شود.
چشم قورباغه درست بالای سرش (در راس سر) قرار گرفته است که باعث می شود او سطح آب را به راحتی و با دقت ببیند؛ اما چشم وزغ در امتداد دو طرف سرش قرار دارد و این باعث می شود وزغ زاویه ای
حدود ۳۶۰ درجه را ببیند.
سر قورباغه سه گوش است، در صورتی که سر وزغ بیش تر گرد به نظر می رسد.قورباغه در فک بالایی خود دندان دارد؛ اما وزغ دندانی ندارد.انتهای زبان قورباغه دو قسمتی است، در حالی که در وزغ گرد است.
شکل جمعی قورباغه ها به صورت ارتشی منظم است؛ در حالی که وزغ ها به شکل گره یا پاپیون دور هم جمع می شوند.
بی تردید با کسب اطلاعات بالا، اگر قورباغه و یا وزغی را ببینید، کنجکاوید بدانید آیا قورباغه است یا وزغ.
مینا پورشعبانی

۲ نظر

  1. عالی بود

  2. عالی بود
    برای تحقیق

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*