yu

صدای بازی بچه‌ها از حیاط شنیده می شد؛ اما من در رختخوابم می‌ماندم و کتاب می‌خواندم
این جمله از چارلز دیکنز، نویسنده ی معروف انگلیسی است که احتمالا با داستان های هیجان انگیزش آشنا هستید. چارلز دیکنز در سال ۱۸۱۲ در انگلستان متولد شد. او دومین فرزند خانواده بود که البته بعد از او پنج فرزند دیگر هم به خانواده اضافه شدند. او از همان دوران کودکی علاقه ی سیری ناپذیری به خواندن کتاب داشت. خانواده اش در سال های کودکی او، ثروتمند و مرفه بودند، ولی دیری نگذشت که پدر به دلیل بدهی به زندان افتاد. چارلز ده ساله مجبور شد مدرسه را رها کند و روزانه ده ساعت در یک کارخانه مشغول به کار شود. او روزانه کم تر از یک شیلینگ مزد می گرفت، اما خانواده اش از همین مقدار اندک نیز بسیار خوشحال بودند. چارلز بسیاری از روزها غذایی برای خوردن نداشت. اگرچه در تمام دوران کودکی اش، فقط چند سال به مدرسه رفت، اما این موضوع باعث نشد میل به یادگیری و فهمیدن در او کم رنگ شود. مزد هفتگی او خرج کرایه خانه و خانواده اش می شد. البته پس از مدتی با ارثی که از خویشاوندان پدری اش به آن ها رسید، اوضاع بهتر شد؛ اما مادر چارلز او را مجبور به ادامه ی کار در کارخانه کرد؛ چرا که به کارخانه مقروض بودند.
بسیاری از منقدان ادبی، رمان دیوید کاپرفیلد او را بازتابی از دوران کودکی چارلز دیکنز می دانند. خود او هم این رمان را از آثار دیگرش بیش تر دوست می داشت. دیکنز بعدها به عنوان کارمند اداره و تندنویس در دادگاه مشغول کار شد. در سال ۱۸۳۴ حرفه ی روزنامه نگاری را شروع کرد. دو سال بعد با «کاترین تامپسون» هوگارتس‌ دختر یک ویراستار روزنامه آشنا شد و ازدواج کرد و صاحب ده فرزند شد. او بعد از چاپ آثارش بسیار مشهور شد.داستان های او همیشه پر از حادثه های غیرمنتظره است. مثلاً در انتهای داستان الویر تویست متوجه می شویم الیور فقیر و یتیم، برادرزاده ی یک خانواده ی ثروتمند است. دیکنز از عصری که در آن زندگی می کرد، بی زار بود و آن را مورد انتقاد شدید قرار می داد. سرانجام پس از سال ها تلاش و سخت کوشی برای به تصویر کشاندن انسانیت، در سال ۱۸۷۰ چشم از جهان فرو بست.

برخی از مهم ترین آثار چارلز دیکنز:
آقای پیکویک (The Pickwick Papers) الیور تویست، (The Adventures of Oliver Twist) نیکلاس نیکلبی، (The Life and Adventures of Nicholas Nickleby) مغازه ی عتیقه‌فروشی، (The Old Curiosity Shop) بارنابی روج، (Barnaby Rudge) سرود کریسمس، (A Christmas Carol) مارتین چوزلویت، (The Life and Adventures of Martin Chuzzlewit) دامبی و پسر، (Dombey and Son) دیوید کاپرفیلد، (David Copperfield) خانه ی غمزده، (Bleak House) دوران مشقت، (Hard Times: For These Times) دوریت کوچک، (Little Dorrit) داستان دوشهر، (A Tale of Two Cities) آرزوهای بزرگ، (Great Expectationsدوست مشترکمان، (Our Mutual Friend) عبور ممنوع، (No Thoroughfare) اسرار ادوین درود، (The Mystery of Edwin Drood)

منابع:
سایت سیمرغ http://www.seemorgh.com
سایت ویکیپدیای فارسی و انگلیسی
سایت فیروز www.firooze.ir

سمیرا قاسمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*