untitled-111
یکی از جشن های بزرگ ایرانیان، مهرگان نام دارد که امروز هم ایرانیان زرتشتی آن را به زیبایی برگزار می کنند. در گذشته جشن مهرگان روز نخست مهرماه بوده است و اکنون این جشن در روز شانزدهم مهر برگزار می شود. اهمیت مهرگان از آن روست که آغاز فصل پاییز و آغاز سال نو کشاورزی به شمار می رفته است. نماد مهر، خورشید است و معنای این واژه (مهر) دوستی و پیمان است. حلقه ی ازدواج نیز از همین باور گرفته شده است و نشان پیمان زن و شوهر است.
آیا می دانید که…
• نشان خورشید چلیپا بوده است. با کمی دقت می توان دید که این نشان در گردش تند خود به شکل دایره در می آید. درست مانند خورشید.
• جشن مهرگان در گذشته از جایگاه والایی به اندازه ی نوروز برخوردار بوده است.
• همان گونه که انگیزه ی برگزاری جشن نوروز، رفتن سرما و فرا رسیدن گرما بود، انگیزه ی برگزاری مهرگان نیز، رفتن گرما و آمدن سرما بوده است.
• در اسطوره های کهن ایرانی، دلیل برگزاری جشن مهرگان را پیروزی فریدون بر ضحاک می دانند.
• در جشن مهرگان نیز مانند نوروز، سفره ای چیده می شود. البته بر سفره ی مهرگان میوه های پاییزه مانند انار، نارنگی، زالزالک،خرمالو، ازگیل، انگور سپید، سیب و … گذاشته می شود.

امروز جشن مهرگان چگونه برگزار می شود؟

امروز در روز مهرگان، اهل خانواده لباس های رنگین و عطرآگین به تن می کنند. هنگام ورود میهمان ها بانوی خانه به پیشباز آن ها می رود. با یک دست گلاب پاش و با دست دیگر آیینه ای را می گیرد. در مشت میهمان ها گلاب می ریزد و آیینه را پیش رویشان می گیرد تا خود را در آن ببینند. روی میز یا زمین سفره ای از میوه های پاییزی چیده می شود. همچنین سبدی پر از برگ خوش بوی ریحان، شمع،آجیل، عود، کاسه ای آب و سکه ای در آن، روی سفره قرار می گیرد. برگ همیشه سبزِ سرو نیز گذاشته می شود. میهمانان با صدای بلند به روان درگذشتگان درود می فرستند.
غذای این جشن آشی است که با هفت غله از جمله گندم، برنج، عدس و… پخته می شود.

سمیرا قاسمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*