elmi11-11
نویسنده و نقاش: دیوید مکاولی
مترجم: جهانشاه پاکزاد

حتماً وقتی برای سفر به شهر یا کشور دیگری می روید یکی از جاهایی که از آن دیدن می کنید، مکان های تاریخی مثل قلعه ها، کاروانسراها یا موزه های آن شهر یا کشور است. حال اگر از شما بپرسند که معروف ترین بناها یا ساختمان های تاریخی که می شناسید را نام ببرید، حتما یکی از جاهایی که به آن اشاره می کنید، اهرام سه گانه مصر خواهد بود. این اهرام تنها عجایب هفت گانه قدیم هستند که تا به امروز سالم مانده اند. این بناها که در کرانه های رود نیل در مصر فعلی، حدود پنج هزارسال پیش ساخته شده اند، آرامگاه پادشاهان مصر که به آن ها فرعون گفته می شد، بوده است.
امروزه پژوهش های زیادی روی آن ها صورت گرفته است، ولی بسیاری از حقایق اهرام بی پاسخ مانده اند. کتاب بناهای تاریخی اهرام مصر به زبانی ساده، نکات جالب و آموزنده ای از اهرام را بازگو می کند: از چگونگی ساخته شدنشان، معماری، صاف کردن زمین، آوردن مصالح و سنگ های اهرام، تعداد کارگران و اوضاع زندگی آن ها و پایانِ ساختِ اهرام، خاک سپاری فرعون و جای دادن و مومیایی کردن فرعون در اهرام و … همچنین کتاب با طرح ها و تصاویر جالبی همراه است که به درک بهتر و سریع تر مطالب کمک می کند.طراح کتاب نیز خود نویسنده است که این موضوع نشان دهنده ی مهارت و شناخت کامل او نسبت به موضوع است. ترجمه هم بسیار روان و سرراست و چاپ و صفحه آرایی کتاب هم نسبتاً مناسب است.
در ضمن اطلاعات جدید و منحصر به فردی در کتاب آمده که برای همه مخاطبان سودمند بوده و به جذابیت کتاب افزوده است. حال به بخش هایی از کتاب نظری می اندازیم:
در نیمه پاییز سال ۲۴۶۸ قبل از میلاد، محل دقیق هرم به وسیله محنود هوتپ و دستیاران نقشه بردارش مشخص شد. چند روز بعد همین عمل به صورت تشریفات در مقابل فرعون به وسیله کاهنان انجام گرفت و قرار بر این شد که طول هر ضلع پایه هرم،۷۴۰ قدم باشد. برای علامت گذاری چهارگوشه، چهار میله فلزی در صخره ها کوبیده شد. دو هفته متوالی مراسم قربانی کردن حیوانات و نیایش به درگاه خدایان اجرا شد.
در بهار سال ۲۴۶۱ قبل از میلاد، فرعون دستور ساختن هرم کوچک تری را برای همسرش، صادر کرد. در مدت دو سال محوطه ای در نزدیکی هرم اصلی مسطح شد و عملیات ساختمانی هرم دوم نیز آغاز شد.
زمانی که فرعون در سال ۲۴۳۹ قبل از میلاد درگذشت، هنوز کارگران در حال فرش کردن کف معبد با سنگ های مرمرین سفید بودند. جسد فرعون را سوار بر زورق شاهی کرده و برای آخرین سفرش آماده کردند. هزاران نفر در ساحل نیل جمع شدند و مراسم تشییع جنازه را نظاره می‌کردند. خویشان فرعون سوار بر زورق دیگری در کنار ملکه و ولیعهد، پسر فرعون، جنازه را بدرقه می کردند. در کشتی های دیگر دوستان و آشنایان فرعون سوار بودند و کاهنان بزرگ در معبد مردگان منتظر ورود جنازه بودند. پس از ورود کشتی به اسکله معبد ساحلی و پیاده کردن جسد فرعون، اجزای کشتی مزبور را از هم دیگر جدا کرده و در حفره ششم دفن کردند.
امیدوارم با خواندن این کتاب سفری به سرزمین اهرام کنید و با کم ترین هزینه ای این همه راه را بروید و برگردید؛ اما در انتها همان گونه که در ابتدای کتاب به آیه ای از قرآن کریم به زیبایی اشاره شده است، خوب است بدانیم که:
” هر کجا باشید اگرچه در کاخ های بسیار محکم، از دست مرگ رهایی ندارید….” سوره‌ی نساء آیه‌ی ۷۸

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*