elmi9
نقد کتاب : دنیای شگفت انگیز بدن ما: راهی به سوی خداشناسی
نویسنده: هارون یحیی
مترجم: علیرضا عیاری

آماده باشید تا قدم به دنیای وسیع و شگفت آوری گذاشته و با معجزه ها و عجایب آن آشنا شوید.
بله این دنیا، دنیای بدن خودتان است که از میلیونها میلیون کارگر که یک نفس برای شما کار می کنند، تشکیل شده است. این کارگرها سلول های بدنتان هستند؛ حتی همین حالا که این مطالب را می خوانید این سلول ها مشغول کار و خدمت به شما هستند. سلول های چشم درحال دیدن، سلول های نای و شش و ریه درحال تنفس و سلول های گوارشی مشغول هضم و جذب غذا می باشند.
در کتاب دنیای شگفت انگیز بدن ما به شرح بدن خودمان می پردازیم و متوجه می شویم که بدن انسان چقدر کامل و دقیق توسط خداوند متعال خلق شده است. بعد از مطالعه این کتاب، بیشتر به پروردگار بزرگ علاقه مند شده و او را سپاس می گوییم و از غفلت و ناآگاهی اطرافیان متعجب می شویم و شاید دوست داشته باشیم آنچه را می دانیم به آنها گوشزد کرده تا آنها نیز دقت کنند و آگاه شوند.
با خواندن این کتاب به عظمت و بزرگی خداوند پی می بریم و با آیات الهی درباره شکرگذاری و سپاس از خدای مهربان نیز آشنا شده و متوجه می شویم همان گونه که در قرآن آمده است با تفکر و تحقیق و جستجو درباره یکی از شگفت ترین مخلوقات آفریدگار بزرگ یعنی بدن انسان می توانیم راهی به سوی خداشناسی باز کنیم تا او را بهتر شناخته و درک کنیم.
در این کتاب درباره سلول ها، شبکه عصبی، مغز، گوارش از دندان ها تا معده، گردش خون و شبکه آن، قلب، اسکلت بدن و جمجمه و استخوان ها، ماهیچه ها و دستگاه تنفسی از بینی تا شش ها مطالب جالب و شگفت انگیزی می خوانیم که با تصاویر و اشکال گوناگون و زیبا با نوشته روان و ساده ای همراه شده است. بسیاری از توضیحات روی شکل آمده است و در انتهای هر بخش با آیه ای از آیات زیبای الهی در قرآن همه ما به شکر و سپاس از خدای متعال همراه با تفکر در دنیای آفرینش الهی دعوت شده ایم.
کتاب حدود ۱۰۰ صفحه دارد و تمام صفحات مصور و رنگی می باشد و مطالب آن جذاب و خواندنی است که خواندن آن به همه توصیه می شود. در پایان هم نویسنده به نتیجه گیری پرداخته و هدف نهایی خود را گفته است. از زیبایی های کتاب که بگذریم به نمونه هایی از اشکالات ظاهری نیز اشاره می کنیم: چاپ کتاب بسیار زیباست اما بهتر بود کاغذ کتاب گلاسه یا نرم باشد. نقاشی های کتاب درباره بدن انسان خوب و گویا هستند اما عکس های آن تکراری و کیفیت پایینی دارند و با مطالب همخوانی زیادی ندارند. مطالب و نوشته ها گویا و روان هستند اما در ترجمه به روانی و راحتی توجه چندانی نشده و ویرایش بهتر و زیباتری نیز می توانست داشته باشد هرچند شاید وفاداری به متن اصلی مدنظر بوده است. و سخن آخر اینکه در هر قسمت به ویژگی های بدن انسان نگاهی انداخته شده و در انتها با توجه به نظم و پیچیدگی های شگفت آن به آیاتی از کلام آسمانی قرآن اشاره ای شده است. نویسنده می توانست آیات مرتبط با همان مطالب هر بخش را در قرآن که کم هم نیستند، بیابد و اشاره ای به معجزه قرآن مجید کند که قرن ها قبل از این که دانشمندان به شگفتی بدن انسان دست پیدا کنند به آنها اشاره کرده است. به هرحال کتاب دارای ارزش فراوانی است اما چه بسیار کسانی در کشور عزیزمان ایران هستند از دانشمندان و بزرگان روحانی و دانشگاهی که خیلی بهتر و زیباتر این کار را می توانستند انجام دهند تا ترجمه آن.
در صفحه ۵۴ کتاب با تیتر شبکه ارتباطی می خوانیم: خون در بدن به عنوان ابزار ارتباطات عمل می کند. در خون پیغام برانی هستند که پیام ها را از یک نقطه بدن به نقطه دیگر می برند. این پیغام برها که به آنها هورمون گفته می شود، پیغام ها را به اندام های مربوطه ای در بدن منتقل می کنند. مراحل مهم زیادی ازجمله رشد بدن، تشنگی، تعریق و کاهش قند خون بدن همگی به لطف وجود این هورمون ها و انتقال دقیق پیغام ها انجام می شوند.
خداوند مهربان در قرآن کریم می فرماید که نسبت به بندگان خود بخشنده و مهربان است. آنچه ما باید انجام دهیم، این است که کاملاً مطیع او باشیم و از دستوراتش پیروی کنیم و برای تمام زیبایی هایی که به ما داده است، شکرگزار باشیم.
(فرشتگان) عرض کردند: منزهی تو! ما چیزی جز آنچه به ما تعلیم داده ای، نمی دانیم؛ تو دانا و حکیمی. ( سوره بقره – آیه ۳۲)

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*