56
الکساندر گراهامبل در سال 1847 در اسکاتلند چشم به جهان گشود. او دومین فرزند از سه پسر الکساندر ملویل بل و الیزا گریس سیموند بل بود. پدر گراهامبل، متخصص فیزیولوژی صدا و آموزش به ناشنوایان بود و همین موضوع تاثیر زیادی در انتخاب شغل گراهامبل گذاشت. نه تنها پدر ،بلكه دو برادر دیگرش نیز در همین زمینه مشغول به كار شدند. الكساندر در ۲۴ سالگی دو برادر خود را به خاطر سل از دست داد. خوش بختانه خود او از این بیماری جان سالم به در برد و در همان سال به همراه پدر و مادر خود به شهر انتاریو در کانادا مهاجرت كردند. سپس به آمریكا رفت. او نامه‌ای از مدیر یك آموزشگاه ناشنوایان در بوستون دریافت کرد که درآن نامه شغل معلمی ناشنوایان به او پیشنهاد شده بود. به این ترتیب الكساندر هر روز به کلاس درس می‌رفت و از همان شیوه های پدر برای آموزش ناشنوایان استفاده می كرد. جالب آن جاست که دستاوردهای مهم و تاریخ ساز گراهامبل یعنی مطالعاتی که روی ناشنوایان انجام داد و اختراع تلفن، همگی تا قبل از سی سالگی او بوده اند. هنگامی که 18 سال بیشتر نداشت فکر و ذکرش این بود که آیا می توان صدا و کلام را از نقطه ای به نقطه ی دیگر انتقال داد. سرانجام پس از تلاش بسیار، آزمایشات او در 10 مارچ 1876 به ثمر رسید. گراهامبل توانست از طریق گوشی تلفن این پیام را به دستیار خود توماس واتسون منتقل کند: “واتسون بیا این جا، کارت دارم”!
پس از این اتفاق تلفن به جهان معرفی شد و شرکت تلفنی گراهامبل در سال 1877 تاسیس شد. دولت فرانسه جایزه ی ولتا را با ارزشی برابر با50000 فرانک به دلیل این اختراع به وی اعطا کرد. او با این سرمایه توانست آزمایشگاه خود را در آمریکا راه اندازی کند. گراهامبل نه تنها مخترع تلفن بود، بلکه تلاش بسیاری هم برای پرواز انسان در آسمان انجام داد. مطالعه ی او در این زمینه با ساخت کایت های بزرگ آغاز شد. در سال 1907 توانست کایتی را طراحی کند که قادر به حمل یک انسان بود. از دیگر اختراعات معروف وی می‌توان از فلز یاب نام برد..سرانجام پس از یک عمر تلاش مستمر در سال 1922، در کشور کانادا چشم از جهان فرو بست. اختراعات او در موزه ی بادکِ کانادا نگه داری می شود.

منابع:
دایره المعارف اینكارتا
تارنمای ویكیپدیا fa.wikipedia.org/wiki

سمیرا قاسمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>