تصویرگر: محبوبه کلایی


چند وقتی می‌شود كه باغ بسیار زیبا و بزرگی پیدا كرده‌ام. این باغ با باغ‌های دیگر فرق‌های عجیبی دارد. مثلا این‌كه روی گل‌ها و برگ‌های باغ، داستان‌‌های خواندنی‌ نوشته شده! پروانه‌های آن، واژه های زیبایی‌اند كه مدام روی سر این بچه و آن بچه می‌نشینند. عجیب‌تر از همه این كه برخلاف باغ‌های دیگر، همه جا نوشته‌اند كه: “هر چه قدر دلتان می‌خواهد گل بچینید و پروانه بگیرید”!
من هم با اجازه‌ی شما دیروز در باغ یك پروانه‌‌ی بزرگ گرفتم كه دو پر خیلی زیبا داشت. بگذارید نشانتان بدهم:
فراغ دلت هست و نیروی تن چو میدان فراخ است گویی بزن
شما هم می‌توانید از این پروانه‌ها بگیرید، راستش درهای باغ به روی همه باز است، اما دروغ چرا، فقط بچه‌های كتاب‌خوان و صبور در آن گردش و بازی می‌كنند.
اتفاقاً صاحب باغ هم مرد مهربان و شیرین زبانی است كه همه‌ی بچه‌ها دورش جمع می‌شوند و “آقای سعدی” صدایش می‌كنند. بارها دیده‌ام كه آقای سعدی روی چمن نشسته، بچه‌ای را روی پاهایش نشانده و برایش قصه می‌خواند. هر بار كه به باغ بروید او هم همان جاست. می‌دانم كه باورتان نمی‌شود، ولی من بارها با همین دو چشم خودم دیده‌‌ام كه دستش را دراز می‌كند و یك برگ سبز از درخت رنگارنگی جدا می‌كند، از روی آن چیزهایی برای بچه‌ها می‌خواند. بچه‌ها گاهی می‌خندند و گاهی در فكر می‌روند و بعد آقای سعدی برگ را دوباره روی شاخه‌ی درخت رنگارنگ می‌گذارد و سراغ درخت دیگری می‌رود! بچه‌ها هم به دنبالش.
یک بار سپیده ـ یكی از همان دخترهای عاقل و كتاب‌خوان ـ تعریف می‌كرد كه آقای سعدی حدود 800 سال پیش، این باغ را مخصوص بچه‌های دانا و بزرگ ترهایشان آباد كرده.
نشانی‌اش را می‌خواهید؟
بگذارید تا یادم نرفته این را هم بگویم كه باغ ده تا در دارد. شما از هر دری كه دوست داشتید، می توانید وارد شوید. درها اسم دارند؛ در اول عدل، در دوم احسان، سومین در عشق، چهارمین تواضع، در پنجم رضا، در ششم قناعت، در هفتم تربیت، در هشتم شُكر بر عافیت، نهمین در طلب بخشش و راه درست و در دهم مناجات است.
دیروز كه به باغ رفتم از درِ تربیت وارد شدم و بیش تر حكایت‌هایی را كه آقای سعدی برایم می‌خواند، متوجه می‌شدم. بعضی‌های‌شان را هم نمی‌فهمیدم و او گفت كه اشكال ندارد، وقتی بزرگ تر شدم، خواهم فهمید.
بگذارید تا یادم نرفته نشانی باغ را بدهم. یادداشت كنید، نشانی باغ:
خانه (مدرسه) اندیشه، كتاب خانه‌ی بچه‌های دانا: بوستان سعدی.

سمیراقاسمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>