اثر علامه محمدحسین طباطبایی
گزینش و مقدّمه: جعفر ربّانی

این كتاب كه در مجموعهء گنجینهء متون مذهبی منتشر شده است كتابی ارزنده دربارهء سیره و زندگی پیامبر گرامی اسلام (صلوات‌الله علیه) است. سنن‌النبّی یكی از كتابهای مشهور علامه طباطبایی ـ چهرهء تابناك حكمت و اندیشه معاصر و مفسّر بزرگ قرآن كریم ـ است و مجموعه‌ای است از روایتها و احادیث دربارهء رفتارهای عملی رسول اكرم(ص) كه آن حضرت در مسیر زندگی خویش بر آنها مداومت داشته است. این كتاب توسط سیدمحمدهادی فقهی ترجمه و تحقیق شده است و از كتب ارزشمند در سیرهء نبوی به شمار می‌رود و مطالعه آن می‌تواند درس اخلاق عملی به مخاطبان بدهد. در این گزیده كوشش شده است از هر بخش كتاب، قسمتهایی انتخاب شود كه با روال زندگی امروز موافق‌تر است. متن عربی روایت‌ها نیز نیامده است و به آوردن ترجمهء فارسی آنها بسنده شده است مگر در مواردی كه متن عربی صورت «دعا» داشته است و خود می‌تواند به‌طور مستقل مورد استفادهء علاقه‌مندان قرار بگیرد.

در صدقه دادن
• از امام صادق(ع) حدیثی نقل شده كه بنا بر آن، رسول خدا(ص) فرمود:«به قدری در صدقه دادن كوشا باش كه گمان كنی در صرف مالی برای آن راه اسراف پیش گرفته‌ای.»
• سیدبن طاووس از امام صادق(ع) نقل كرده است كه:«ما اهل بیت، آنچه در راه خدا داده‌ایم پس نمی‌گیریم.»

در سفر

• صاحب كتاب عوارف‌المعارف ذكر كرده است كه:«رسول خدا(ص) هر وقت به سفر می‌رفت، پنج چیز را همراه خود برمی‌داشت:آینه، سرمه‌دان، شانه، مسواك و مقراض.»
• از ابن عباس روایت شده است كه:«رسول خدا(ص) طوری با نشاط راه می‌رفت كه به نظر ناتوان و كِسل نمی‌رسید.»

در آداب نماز

• از امام صادق(ع) روایت شده كه فرمود:«رسول خدا(ص) وقتی كه در سفر بود و یا كار فوری داشت، نماز ظهر و عصر را با هم می‌خواند؛ و نیز بین نماز مغرب و عشاء فاصله نمی‌انداخت.»

در آینه

• از علی‌بن ابی‌طالب(ع) روایت شده كه رسول خدا(ص) وقتی در آینه نظر می‌افكند، می‌گفت: «ستایش مخصوص خدایی است كه آفرینش مرا كامل و صورتم را نیكو آفرید، در مقابل دیگران مرا زینت بخشید و به اسلام هدایتم كرد.»

پوشیدن لباس نو

• آن حضرت هنگامی كه لباس نو می‌پوشید چنین دعا می‌كرد:«ستایش مخصوص خدایی است كه به من چیزی پوشانید كه خود را با آن مستور دارم و با آن در بین مردم آراسته گردم.»

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>