gerehsazi1ساده، زیبا و خلاق
نقد کتاب : گره سازی
طرح و اجرا: مظفر شیدایی

امروزه اغلب ما پشت میز رایانه می نشینیم و کارهای مختلف هنری و گرافیکی را روی صفحه نمایش رایانه انجام می دهیم؛ اما بسیاری از هنرها هستند که می شود آن ها را با دست و وسایل ساده ای که دور و برمان هستند، انجام داد و علاوه بر این که لذت بخش هستند، کارهای زیبا و ماندگاری خواهند شد که باعث بروز خلاقیت و کشف استعدادهای بسیاری در میان کودکان می شود.
در کتاب گره سازی، کار با کاغذ و یا مقوا و مقداری چسب و قیچی همراه با خلاقیت، به ساختن احجامی منتهی می شود که زیبا و جذاب و چشم نواز هستند. در کتاب بعد از مقدمه ای کوتاه، طرح ساختن شکل های ساده همراه با الگوی آن ها و نیز تصویر کامل ساخته شده ی شکل ها به صورت رنگی آمده است و شکل های مختلفی به نام های رنگین کمان، قطره ی نور، ستاره، برف و بلور، نقش و نگار، گل های نور، اقاقیا، شبنم گل، خورشید ونور، جام بلور، کندوی عسل، نگین و نور و دسته ی گل همراه با تصاویر آن ها طراحی و اجرا شده است.
در ابتدای کتاب چنین نوشته شده است: تمامی این احجام زیبا را می توان ساخت. روش ساخت این احجام را در آخر کتاب شرح داده ایم. از کاردستی های زیبایی که می سازید، می توانید در تزیین اتاق استفاده کنید یا آن ها را به صورت آویزهای زیبا از سقف یا مقابل پنجره و نورگیر بیاویزید.
وسایل و مواد لازم در انتهای کتاب، همراه با توضیح چگونگی ساخت و اجرای این اشکال با الگوی آن ها و نحوه ی برش و چسباندن آن ها نیز آمده است. در توضیح اجرای کار گفته شده: در شروع کار و برای آشنایی با روش ساخت می توانید از مقوای جعبه شیرینی و یا مقوای کارتن استفاده کنید. بعد از آن که تجربه ی لازم را کسب کردید، برای ساختن نمونه های اصلی از مقوای مرغوب استفاده کنید. درصورتی که نتوانستید مقوای مرغوب با ضخامت مناسب تهیه کنید، دو یا سه ورق مقوای نازک را به یک دیگر بچسبانید تا مقوای مناسب کارتان آماده شود.
در آخر کتاب الگوی هر جزء (حلقه) از نمونه های ساخته شده با اندازه ی دقیق آمده است. طرح موردنظر خود را می توانید با همین مقیاس بسازید، یا به هر اندازه که مایل هستید اندازه ها را به یک نسبت بزرگ یا کوچک کنید. مثلاً نصف، یک برابر و نیم و یا دوبرابر. اندازه ی الگوهای این کتاب برای مقوایی به ضخامت یک میلی متر مناسب است. در صورت استفاده از مقوای ضخیم تر، اندازه های الگوی موردنظر را به همان نسبت بزرگ کنید.
امروزه که اغلب در محیط های کوچک زندگی می کنیم، می توانیم با ساختن چنین چیزهایی، لحظاتی شادی را به خانه هایمان بیاوریم و یا به جای خریدن هدیه ای گران قیمت برای یک دوست با گذاشتن زمان نه چندان زیادی، هدیه ای دوست داشتنی به دوستان خود بدهیم و به آن ها یادآور شویم که به یادشان بوده ایم.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>