كتاب‌خانه‌ی بین‌المللی كودكان مونیخ كه بزرگ‌ترین كتاب‌خانه‌ی جهان در حوزه‌ی ادبیات كودك و نوجوان است، در ماه جولای 20012 شصت ساله شد.
این كتاب‌خانه سال 1949، یعنی چهار سال پس از جنگ جهانی دوم، به همت بانوی صلح‌طلب و انسان‌دوست آلمانی، یلا لپمن پایه‌گذاری شد.
كتاب‌خانه‌ی بین‌المللی مونیخ از 1983، به قصر قدیمی بلوتنبورگ، در ناحیه ابرمنینگ مونیخ انتقال یافت.
بزرگ‌ترین كتاب‌خانه‌ی كودك جهان هم‌اكنون بخش‌هایی از 150 هزار عنوان كتاب خود را به صورت آن‌لاین در اختیار علاقه‌مندان به كتاب‌خوانی قرار می‌دهد.
بیش از 600 هزار عنوان كتاب به 130 زبان دنیا در این كتاب‌خانه نگه داری می‌شود كه بخش مهمی از آن‌ها، كتاب‌های تاریخی و كمیابند.
این كتاب‌خانه هر سال فصل‌نامه‌ای به نام «كلاغ سفید» منتشر می‌كند كه حاوی مقاله‌های تخصصی و كتاب‌شناسی كتاب‌های برگزیده جهان است.
شركت در نمایشگاه كتاب بولونیای ایتالیا و نمایشگاه كتاب فرانكفورت از اولویت‌های كتاب‌خانه‌ی بین‌المللی كودكان مونیخ برای قراردادن كتاب‌های جدید در آرشیو خود است. كارشناسان بخش بین‌الملل كتاب‌خانه‌ی مونیخ با بازدید از این نمایشگاه‌ها و نیز ارتباط با كارشناسان كشورهای مختلف، كتاب‌های جدید خود را انتخاب می‌كنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی كتاب خانه‌ی مونیخ اعلام كرده، هم‌اكنون كارشناسانی مسلط به زبان‌های فارسی، هلندی،‌ انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، مجاری، ایتالیایی، ژاپنی، رومانیایی، تركی و اسكاندیناویایی در این كتاب‌خانه فعالیت می‌كنند.
برگزاری همایش‌ها و گردهمایی‌های ادبی از دیگر فعالیت‌های تخصصی این كتاب‌خانه در حوزه‌ی ادبیات كودك و نوجوان است.
این كتاب‌خانه هرساله نمایشگاه‌هایی با موضوع‌هایی مختلف در سالن‌های قصر بلوتنبورگ كه شامل اصل آثار تصویرگران، پژوهش‌های برگزیده در زمینه‌ی ادبیات كودكان كشورها و فرهنگ‌های مختلف است، برگزار می‌كند.
در این نمایشگاه‌ها كه هم برای كودكان و هم برای بزرگ‌سالان طراحی می‌شود، فهرستی از كتاب‌های برگزیده و یا كاتالوگ عرضه می‌شود تا در مدارس و مؤسسات آموزشی مورد استفاده قرار گیرد.
بعضی از این نمایشگاه‌ها به صورت نمایشگاه‌های سیار در كتاب‌خانه‌های عمومی، مدارس و سایر مؤسسه‌ها برپا می‌شود.
همه ساله پانزده نفر از نویسندگان، پژوهشگران (و به تازگی تصویرگران ادبیات كودك) با استفاده از بورس كتاب‌خانه‌ی مونیخ، می‌توانند از چند روز تا سه ماه، در این محل به گشت و گذار و پژوهش بپردازند.

شیرین وهابی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>