thumbnailaspx1

همه ی ما سفر را دوست داریم؛ ولی با جیب خالی كه نمی شود به سفر رفت! و كی حال و حوصله خستگی بعد از سفر را دارد! حالا به شما می گویم كه راهی وجود دارد كه می توان رایگان به سفررفت و در ضمن خسته هم نشد!
البته این راه را قبلا یك فرانسوی پیدا كرده و سال ها پیش با آگهی در روزنامه و گرفتن مبلغ ناچیزی، آن را برای این كه مردم نیز بدانند، با فرستادن نامه به آن ها گفته بود. او در نامه نوشته بود: «دوستان! راحت سر جایتان بنشینید و یادتان باشد كه زمین ما می گردد. در جایی كه ما هستیم (پاریس) هر روز بیش از ۲۵ هزار كیلومتر حركت می كنیم. اگر منظره های زیبا را دوست دارید، پرده را از روی پنجره كنار بزنید و از تماشای آسمان پر ستاره لذت ببرید.»
البته این شخص به جرم كلاهبرداری بازداشت و در دادگاه جریمه شد؛ ولی او (از لحاظ علمی و نه فریبكاری) حق داشت و راست می گفت، زیرا هر یك از ما، نه فقط ضمن گردش زمین به دور محورش مسافرت می كنیم، بلكه همراه با زمین در گردش به دور خورشید نیز با سرعتی حدود سی كیلومتر در ثانیه، در فضا تغییر مكان می دهیم و به جلو می رویم. خب، مطمئناً همه ی این ها را شما از قبل هم می دانستید، ولی آیا می دانید كه چه زمانی از شبانه روز، سریع تر به دور خورشید می گردیم؟ روزها سریع تر حركت می كنیم یا شب ها؟
شاید تعجب كرده باشید و این پرسش به نظرتان مسخره باشد؛ زیرا همیشه وقتی در یك طرف زمین شب است، در طرف دیگر روز است. پس این سؤال چه معنی دارد؟ ظاهراً بی معنی است؛ اما این طور نیست؛ زیرا نپرسیدم كه چه زمانی زمین سریع تر تغییر مكان می دهد، بلكه پرسیدم ما ساكنان كره ی زمین، كی سریع تر در میان ستارگان حركت می كنیم و این بی معنی نیست.
اگر كمی فكر كنید، به جواب صحیح می رسید. پس قبل از خواندن جواب، فكر كنید و سپس آن را بخوانید و ببینید درست گفته اید یا خیر. البته جواب در چند خط بالاتر موجود است.
بله، ما و زمین در منظومه ی شمسی، دو حركت می كنیم: هم دور خورشید می گردیم و هم دور محور زمین. این دو حركت با هم تركیب می شوند و بسته به این كه در نیمه ی روز زمین باشیم یا در نیمه ی شب، این حركت فرق می كند. با نگاهی به شكل در می یابید كه نصفه شب، سرعت گردش زمین به دور محور خودش با سرعت گردش آن، به دور خورشید جمع می شود و در ظهر عكس آن اتفاق می افتد؛ یعنی سرعت گردش زمین به دور محورش از سرعت گردش آن به دور خورشید كم می شود. بنابراین ما در نصفه شب، سریع تر از ظهر در منظومه ی شمسی حركت می كنیم.
از آن جا كه منطقه های اطراف استوا در هر ثانیه نیم كیلومتر حركت می كنند، اختلاف بین سرعت ظهر و شب، حدود یك كیلومتر در ثانیه است. كسانی كه هندسه خوانده اند به آسانی می توانند حساب كنند كه در شهرهایی كه مدار جغرافیایی شصت درجه قرار دارند، این اختلاف دو بار كم تر است و هم چنین برای مدار ۳۵ درجه، یعنی در جایی كه شهر تهران قرار دارد، این اختلاف هشتصد متر است؛ یعنی اهالی تهران در نصفه شب در هر ثانیه هشتصد متر بیش تر از ظهر در منظومه شمسی حركت می كنند.
پس از این مسافرت مجانی و راحت در آسمان، در هر لحظه استفاده كنید و لذت ببرید و هر وقت شب ها ستاره ها و اجرام آسمانی را دیدید، به یاد این مطلب بیفتید و آن را برای سرگرمی به دوستان خود نیز بگویید.
سیامك نیك طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>