722
(افسانه‌ای از كشور هند)
بازنوشته: ادری بی شاپ
مترجم : فاطمه زمانی
در سال های بسیار بسیار قدیم، مردم در سرزمین آفتاب، یعنی سرزمینی كه همیشه روشن بود و هیچ گاه تاریكی شب آن را فرا نمی‌گرفت، زندگی می‌كردند. آن ها از این وضع بسیار خسته شده بودند . زیرا شب نداشتند تا استراحت كنند و بخوابند .
سلطان آسمان مردم را فرا خواند. آن ها از كنار ساحل‌ها، از بالای كوهستان‌ها و از دهكده‌ها و از راه های دور و نزدیك آمدند. هنگامی كه همگی جمع شدند،سلطان بزرگ گفت: «از شما می‌خواهم كاری برایم انجام دهید. تمام مرغ های مگسی را بگیرید و در سبدهای بزرگ بیندازید. »
مردم بدون آن كه بپرسند، مطابق دستور این كار را انجام دادند. آن ها با آوازهای شادشان مرغ های مگسی را به سوی خود جلب می‌كردند. سپس آن ها را می‌گرفتند و توی سبد می‌انداختند و به این ترتیب هزاران مرغ مگسی گرفتند.
سلطان بزرگ از مردم تشكر كرد و گفت: «حالا از شما می‌خواهم داركوب پیر را هم پیدا كنید و با خود به این جا بیاورید.»
طبق این دستور مردم به هر گوشه رفتند و داركوب پیر را صدا كردند تا بالاخره با سعی و تلاش فراوان پیدایش كردند. او را گرفتند و توی سبدی انداختند و به سوی سلطان آمدند.
سلطان آسمان كه كوشش های فراوان مردم را دیده بود، متوجه شد كه چه قدر آن ها خسته شده‌اند و احتیاج به خواب و استراحت دارند. بنابراین پتوی بسیار بزرگی آورد و بالای زمین پهن كرد. برای اولین بار هوا تاریك شد و مردم در آرامش و سكوت چندین ساعت استراحت كردند و خوابیدند.
پس از مدتی سلطان آسمان مردم را بیدار كرد و گفت: «به مزرعه و كشتزارها بروید، سبدها را باز كنید و مرغ های مگسی را آزاد كنید.»
مردم یكی یكی سبدهایشان را باز كردند و هزاران هزار مرغ مگسی به سرعت خارج شدند و به سمت بالا پرواز كردند. پرواز كردند و پرواز كردند تا هر كدام به پتوی ضخیم بالای سرشان رسیدند و با نوك های بلند و نازكشان پتو را سوراخ كردند و به این ترتیب ستاره‌های شب بوجود آمدند.
سلطان آسمان گفت: «داركوب پیر را هم آزاد كنید.»
داركوب از سبد بیرون آمد،‌پرواز كرد و پرواز كرد تا او هم بالاخره به پتوی ضخیم وتیره ی بالای سرش رسید و با نوك محكم و قوی خود سوراخی در آن ایجاد كرد و اولین هلال ماه، با نور نقره‌ای اش بر زمین نمایان شد.
و از آن زمان به كمك سلطان آسمان و تلاش سخت مردم، شب ها برای خواب و استراحت تاریك شد و آسمان سیاه آن، پر از ستاره و ماه درخشان شد.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>