46yco89vehz6fo2rtprb
بشر از ابتدای آفرینش در جست وجوی ابزارها و وسایلی بوده كه به او در زندگی کمک کند. هدف بیشتر انسان ها در زندگی، راحتی و آسایش بیشتر، به كاربردن نیروی جسمی كمتر و انجام ندادن كارهای سخت و دشوار است.
انسـان بدوی به مـرور زمان و با ابداع و اختـراع، توانست به علوم و فناوری های جدید دست یابد تا به انسان امروزی تبدیل شود. پس از عصر حـجر با پیدایش آتش، فلز و ابداع كشاورزی و…. عصر آتش، فلز و … پدید آمد كه هر كدام باعث تكامل دیگری شد.
بعد از انقلاب صنعتی, علم و دانش جای پای خود را در بین افكار انسان ها مستـحكم كرد و فـناوری و صنعت حرف روز شد. از همین سال ها بود كه اندیشه ساختن رایانه بر ذهن و فكر انسان ها سایه افكند وكم كم این اندیشه توسعه پیدا كرد تا رایانه های مدرن و پیشرفته امروزی به وجود آمدند.
«بلز پاسكال» و «گاتفرید ویلهلم لایب نیتز» از اولین دانشمندانی بودند كه به صورت جدی به فكر محاسبه با دستگاه پرداختند. آنها ماشین حساب هایی طراحی كردند كه می توانست محاسبات خیلی ساده ای انجام دهد. این ماشین حساب ها هرگز به طور واقعی استفاده نشدند, چون ساخت آنها گران بوده و حل مسایل با دست و روی كاغذ ساده تر از حل آنها با ماشین حسابهای پاسكال و لایب نیتز بود.
«چـارلز بابیج» با تعداد زیادی میله, چرخ, گیره و چرخ دنده طرح دستگـاهی را پایه ریزی کرد كه به نوعی اولین رایانه بود. این طرح صحیح بود، ولی هنوز برای ساخت اولین رایانه زود بود. بعد از او «هرمن هولریث» ماشینی اختراع كرد كه با دستگاه كارت منگنه بعضی اطلاعات را می توانست مورد استفاده قرار دهد. جالب است بدانید كه هولریث شركتی را بنیان نهاد كه بعد از مدتی تغییر نام داد که امروزه نام این شركت «شركت بین المللی ماشین های تجاری» یا همان «آی بی ام» است.
درقرن بیستم یک مهندس از ایالات متحده به نام «ونیوار بوش» فكر ساخت ماشینی را مطرح كرد كه چندمنظوره باشد. این ماشین به نام «تحلیل گر دیفرانسیلی» شناخته شد. او دریافت كه اگر همانند بابیج از چرخ دنده استـفاده كند موفقیتی نخواهد داشت, بنابراین از لامپ خلاء که چند سـال بیشتر از اختراعش نمی گذشت، استفـاده كرد. طرز كار این ماشین، بدین صورت بود كه با عبور جریـان برق از لامپ ها و قطع و وصل شدن آن می توان از قطع آن به عنوان یك حافظه و به هنگام وصل آن حافظه ای دیگر سـاخت و بدین ترتیب دانشمندان علاقمند به حل مسایل ریاضی با ماشین شدند. به این شكل سیستم دودویی جای خود را در كامپیوترها باز كرد، یعنی اعدادی در مبنای دو نه در مبنای ده. یعنی می توان با دو عدد صفر و یك و در مرتبه های زیاد تمامی اعداد را نشان داد و نیازی به استفاده از همه اعداد یعنی از صفر تا نه نمی باشد.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>