pileha
آیا می‌دانید فرق یک هنرمند با یک انسان معمولی چیست؟ چه چیز‌ها یا عواملی باعث می‌شود کسی هنرمند شود و دیگری نه؟ در پاسخ به این پرسش‌ها می‌توان بسیار سخن گفت و یا چندین صفحه مطلب نوشت. هم چنان که بسیاری در این‌باره گفته و نوشته‌اند؛ اما یکی از تفاوت‌های هنرمند با دیگران در نوع نگاه و نوع تفکر آن ها درباره‌ی، محیط اطراف و هر آن چه که در پیرامونشان می‌گذرد، است.
در کتاب پیله‌ها می‌توان نوع نگاه یک هنرمند را در رابطه با یک چیز کاملاً معمولی دید. و آن، پیله‌های کرم ابریشم است. همه می‌دانیم کرم ابریشم بعد از مدت زمانی مشخص شروع می‌کند به تنیدن تار و ساختن یک پیله‌ی کاملاً ابریشمی برای خودش. بعد کرم درون پیله زندانی می‌شود تا بعد از مدتی ، پروانه‌ای زیبا از درون پیله بیرون بیاید و شروع کند به پرواز.
عبدالرضا جلالی همان پیله‌ها را وسیله ی کار خودش قرار داده تا از یک چیزی که کاملاً دور انداختنی به نظر می‌رسد، اجسامی زیبا و قشنگ بسازد.
در کتاب پیله‌ها حدود هفتاد تصویر از پیله‌هایی را می بینید که عبدالرضا جلالی از آن ها مرغ و خروس، پرنده و قورباغه، کرم و گل، خرگوش و فنجان و درخت و هر چیزی که فکرش را می‌کنید، پدید آورده است.
پیله‌‌ها، تمام رنگی و بدون شرح و توضیح و تفسیرند. طراح و مجری کتاب در یادداشتی کوتاه توضیحاتی در این باره داده است؛ اما چه خوب می شد که کمی نیز درباره ی چگونگی کارش و چگونه ساختن و رنگ کردن پیله‌ها توضیح می‌داد. تصاویر و عکس‌های تهیه شده، بسیار خوب و واضح است؛ ولی می‌توانست زیباتر و از لحاظ صفحه آرایی بهتر هم باشد.
«پدرم تخم نوغان‌ها را می‌آورد و من برگ توت را. پدرم تخم نوغان‌ها را در محیطی مناسب می‌گذارد تا کرم ابریشم از تخم درآید. با تولد کرم ابریشم همه ی خانواده خوشحال می‌شویم. مادر از شادی روی تبجه ضرب می‌گیرد و پدر ترانه ی گیلکی «همیشه بهار گیلان» را می‌خواند. کرم‌های ابریشم برگ توت‌ها را می‌خورند و بزرگ می‌شوند. وقتی حسابی سیر شدند با بزاق دهان، دور خود پیله می‌تنند. کرم‌های ابریشم در شکم پیله، پروانه می‌شوند. پروانه‌ها پیله را سوراخ می‌کنند و آزادی خود را جشن می‌گیرند. من هر سال در فصل ابریشم منتظر این روز به یاد ماندنی‌ام…
پیله‌ها، کتاب چشم‌نوازی است و ما را به لحظه های کودکی می‌برد. لحظه هایی رنگی و شاد و خیال‌انگیز. با دیدن تصاویر پیله‌ها، فرق یک هنرمند با شخص معمولی آشکار می‌شود. شما هم اگر دوست داشتید نگاهی به عکس‌ها بیندازید و با ورق زدن کتاب به هنر طراح کتاب پی ببرید.
«سیامک نیک‌طلب»

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>