parandeh-goft-shaeram

پرستو احدی، نقاش و تصویر ساز كتاب كودك و نوجوان است. تا كنون جایزه ای از جشنواره ای دریافت نكرده است. خودش می گوید، تا به حال نه من دنبال جایزه بوده ام، نه جایزه دنبال من. این تصویرگر بهاری، 30 فروردین سال 1361 به دنیا آمده است. اوبهترین سال های كودكی اش را در “شهرك فردوس”، جایی بین نور و علمده گذرانده است در دانشگاه، گرافیك خوانده و كارشناس این رشته است. بهانه ی این گفتگو، آشنایی بیش تر كسانی است كه او را تا حدودی می شناسند و معرفی به كسانی كه او را نمی شناسند.

*از “پرنده گفت شاعرم” به عنوان اولین كار تصویرگری ات برای نوجوانان بگو.
- “پرنده گفت شاعرم” نوشته ی افسانه شعبان نژاد، به عنوان اولین كار تصویرگری كتاب برای من خیلی خوش یمن بود. این كه آقای ابوالفضل آهویی روی تخته سفید واحد گرافیك كانون، جلوی “پرنده گفت شاعرم” نوشته بود، پرستو احدی، حسابی خوش حالم كرده بود. كمی خنده دار است، اما همیشه به نوعی خودم را با پرنده ها به خصوص پرستوها مرتبط می دانم. هر چند از پرنده بودن فعلا فقط اسمش را دارم!

*تصویرهای” پرنده گفت شاعرم” به عنوان اولین تجربه برای نوجوانان چه طور در ذهنت راه خود را پیدا كرد؟
- تصویر های این كتاب ، بسیار اتفاقی، از عكاسی از یك لكه ی سیاه مركب كه شبیه درخت شده بود و كنار مقوای كارم روی سرامیك اتاق به چشمم خورد، شكل و صورت واقعی پیدا كرد.

* از تجربه ی متفاوت دیگرت بگو: “یك نفر رد شد از كنار دلم” كه عاشقانه ای برای نوجوانان بود.
- هنگام به تصویر كشیدن این اشعار،حسم تصدیق عشق نوجوانان و دوست داشتن های آن ها بود. من و آقای شعبانی- نویسنده ی كتاب- می خواستیم عشقی ملموس و قابل دست یابی را نمایش دهیم.
اسدالله شعبانی و افسانه شعبان نژاد برای من، انسان هایی دوست داشتنی هستند. از همكاری با هر دو لذت بردم و برایشان آرزوی شادی و سلامتی دارم.

* اولین كارچاپ شده ی تو برای كودكان،”قندیل كوچك” نوشته غسان كنفانی نویسنده ی فلسطینی است؟
- بله. معتقدم “قندیل كوچك” اگر با هم صحبتی مترجم كتاب ،آقای “غلامرضا امامی” انجام می شد، نتیجه كار چند برابر بهتر بود؛ اما متاسفانه چنین شرایطی فراهم نشد. خوش حالم از این كه كتابی از غسان كنفانی، برای بچه ها تصویرگری كردم.
در پروسه ی تصویرسازی این كتاب، از هم فكری آقای علیرضا گلدوزیان كه در آن زمان مدیر هنری كانون بودند، بسیار استفاده كردم.

* تكنیكی كه معمولا در تصویرگری هایت استفاده می كنی، چیست؟
- جلوه ی رؤیا گونه ای كه آب مركب و آب رنگ به تصویر می بخشد، خیلی می پسندم. كارهای خطی ساده هم همیشه برایم جذاب هستند.

* من نقاشی هایت را دوست دارم و فكر می كنم آدم های نقاشی هایت انگار در صحنه ثبت شده اند؛ یعنی برای یك لحظه ی خاص واقعی به نظر می آیند. با توجه به این كه نقاشی هایی به شیوه ی واقع گرایانه و فرا واقع گرایانه انجام می دهی، تفاوت نقاشی و تصویرگری را در چه می دانی؟
-در هر دو” خلق” صورت می گیرد.تنها تفاوت این است كه درتصویرگری باید گاه به گاه به خودت یادآوری كنی كه كودك،نوجوان و غیره… هست كه لازم است داستان مصوری را كه ساختی، ببیند و باور كند. تصویر گری برای من سخت تر از نقاشی است .البته این دشواری، باعث نمی شود ارزش آن برایم نسبت به نقاشی كم یازیاد شود. هر دو برایم با ارزش هستند.

* برای ایجاد یك تصویر، جرقه ی اولیه چه طور به ذهنت می رسد؟
- هر بار به شكلی این اتفاق می افتد. از توجه و نگاه به طبیعت شروع می كنم.

* تصویر گر مورد علاقه ی خودت كیست؟
-باسم الرسام را بهتر از بقیه تصویرگرها می شناسم و معتقدم بی نظیر است. او زیبا، دوست داشتنی و متعهدانه كار می كند.زندگی و آفرینش هنری این تصویرگر عراقی،بیش از هر چیز با معنای اسم او نزدیكی دارد:نقاش و لبخندزن.

* دنیای كودكی و نوجوانی ات چه رنگی بود و حالا كه بزرگ تر شدی، چه رنگی است؟
رنگ سبز چمن و آبی دریا. حالا رنگ هوای تهران را بكش روی همان رنگ های كودكی.

*از همكاری با كانون رضایت داشتی؟
- كانونی ها در همه چیز با من مهربان بودند؛ به غیر از چاپ. تصاویرچاپ شده ی كتاب هایی كه در كانون كار كردم، زمین تا آسمان با اصل كارهایم متفاوت بود. به خصوص “قندیل كوچك”. این مسئله باعث شده افرادی من را به ساخت تصاویر رنگ و رو رفته متهم كنند.

* با توجه به كارنامه ی تصویر گری ات، نمی خواهی برای كودك و نوجوان بیشتر کار کنی؟
- اگر پیشنهاد خوبی داشته باشم انجام می دهم. نمونه ی آن،داستان زیبای”عقل سرخ” نوشته‌ی سهروردی به خط محمد اعلایی و تفسیر زنده یاد محمد ایوبی است كه به پیشنهاد دوست خوبم صالح تسبیحی، تصویرسازی كردم. جای خالی چنین كتاب هایی در كتاب خانه های ما محسوس است. هدف ما، به تصویر كشیدن متون كهن و جذب جوان تر ها به سمت این ادبیات غنی بوده است. در حال حاضر دنبال ناشر متعهد و دلسوز برای چاپ این مجموعه می گردیم.

* كمی از كار جدیدت بگو.
- دومین همكاری من با خانم شعبان نژاد، كتاب “گروپ گروپ “برای خردسالان است كه به زودی توسط انتشارات امیر كبیرچاپ خواهد شد. این كتاب یكی از بهترین تجربه های من در زمینه ی تصویرگری به حساب می آید.

زهرا نقبایی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>