elmi1211انسان ها و سایر جانداران از ابتدای تاریخ برای زنده ماندن و بقای حیات خودشان، نیاز به عوامل و عناصر مختلف داشته اند؛ همچون یافتن غذا، داشتن سرپناه مطمئن، در امان ماندن از دست دشمنان و بلایای طبیعی، چون سیل و زلزله و … و خیلی چیزهای دیگر.
بنابراین برای نجات و بقا جانداران دست به کارهای متفاوتی می زده اند که یکی از آن ها ایجاد ساختارهای تدافعی مختلف و راه های غیرتهاجمی در برابر دشمنان بوده است. با توسل به چنین شیوه هایی، امروزه انسان ها در برابر دشمنانشان به مقابله برمی خیزند که به پدافندغیرعامل مشهور شده است. امروزه تمام کشورها موضوع پدافندغیرعامل را بسیارجدی تلقی می کنند و هر روز بر میزان دانش این نوع آمادگی دفاعی افزوده می شود. در این میان دنیای حیات وحش، کلاس درس جامعی در عرصه دانش پدافندغیرعامل است.
در کتاب انسان و طبیعت به این موضوع حیاتی پرداخته شده است. کتاب کاملاً رنگی بوده و تصاویر زیبایی دارد که مرتبط با موضوع است. بعد از مقدمه به تعریف پدافند غیر عامل اشاره شده است و سپس به تاریخچه و اصول پدافندغیرعامل که به هفت بخش تقسیم شده، به صورت کامل پرداخته شده است:
1-استتار 2-اختفا 3-فریب 4-پوشش 5-پراکندگی و جابه جایی 6-مقاوم سازی و استحکامات 7- اعلام خبر.
در همه ی این بخش ها به اصول آن ها اشاره شده است و با ذکر مثال های متعددی در جانداران مختلف و در طبیعت، درباره ی هر بخش توضیحات لازم ارائه شده است.
برای این که بیش تر با موضوع آشنا شویم، قسمتی از کتاب را با هم می خوانیم:
به گسترش و تمرکززدایی نیروها، تجهیزات، تأسیسات یا فعالیت های خودی به منظور کاهش آسیب پذیری آن ها در مقابل عملیات دشمن به گونه ای که مجموعه ی آن ها هدف واحدی را برای دشمن تشکیل ندهند، پراکندگی می گویند. جابه جایی یا جداسازی نیز عبارت است از گسترش افراد و تجهیزات از محل استقرار اصلی به محلی دیگر به منظور کم شدن آسیب پذیری و تلفات. برای دشمن، هدف گیری نیروهایی که در یک مکان اجتماع کرده اند، بسیار آسان تر از زمانی است که از یک دیگر فاصله گرفته اند.
انجام هرچه مطلوب تر اصل پراکندگی و جابه جایی نیروها یا تجهیزات از یک دیگر، بستگی به شرایط عوارض طبیعی زمین، میدان دید و محل استقرار نیروهای دشمن دارد. تعیین فاصله ها و شیوه ی گسترش تجهیزات و نیروها توسط فرمانده واحدهای عملیاتی انجام می گیرد.

در تصاویر این بخش، آرایش سربازان و کشتی های جنگی و تانک ها را مشاهده خواهید کرد و در مقایسه با دنیای حیوانات، تصاویر گله ی گورخرها در یک علفزار، دسته ی میلیونی از ماهی های تُن و گله ی گاومیش ها با استفاده از اصل پراکندگی را خواهید دید.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>