164865_ew2bslr3

ویروس رایانه‌ای، برنامه‌ای است كه خود به خود تكثیر می‌شود و از رایانه‌ای به رایانه‌ی دیگر راه می‌یابد. این نوع ویروس‌ها درست مانند ویروس‌های میكروبی (بیولوژیكی) كه انسان‌ها را آلوده و سلامت آن ها را مختل می کنند و از فردی به فرد دیگر سرایت می‌‌كنند، سبب می‌شوند در كار رایانه‌ها اختلال ایجاد شود. به این صورت كه اطلاعات را از بین می‌برند و سبب كندی یا ناكارآمد شدن برنامه‌ها می‌شوند. بعضی از ویروس‌‌ها فقط اختلالات كوچكی ایجاد می‌كنند؛ اما وجود برخی دیگر ممكن است به مشكلات بزرگ و جبران ناپذیری منجر شود. ویروس‌‌ها گاه ممكن است اطلاعات رایانه را به طور كامل پاك كنند یا آن ها را تغییر بدهند، اطلاعات موجود در رایانه را سرقت كنند، برنامه‌هایی را ناخواسته به اجرا درآورند یا حتی، رایانه را به طور كامل از كار بیندازند.

ویروس‌ها چگونه رایانه‌ها را آلوده می‌كنند؟
ویروس‌‌ها به روش‌های مختلف رایانه‌ها را آلوده می‌کنند. مثلاً از طریق لوح فشرده (سی دی)، پست الكترونیك (ایمیل)، پوشه (فایل)هایی كه از اینترنت گرفته می‌شود یا حتی پوشه‌های حاوی موسیقی و فیلم و بازی. شبكه‌‌های رایانه‌ای نیز یكی از متداول‌ترین و گسترده‌ترین راه‌ها برای انتقال ویروس از رایانه‌ای به تعداد زیادی رایانه به صورت همزمان هستند.
در گذشته اگر ویروسی به رایانه‌ای راه می‌یافت، عملاً نمی‌توانست آن را آلوده كند یا به رایانه‌ی دیگری منتقل شود، مگر آن كه كاربر، آن را ناخواسته اجرا می‌كرد؛ درست مانند كاری كه با برنامه‌های دیگر انجام می‌داد؛ اما ویروس‌های امروزی به خودی خود می‌توانند رایانه‌ها را آلوده كنند، تكثیر شوند و به رایانه‌های دیگری منتقل شوند. از آن جا كه امروزه اغلب رایانه‌ها به شبكه‌ی جهانی اینترنت متصل هستند، ویروس‌ها به راحتی و در عرض چند دقیقه می‌‌توانند از یك سوی كره‌ی زمین به سوی دیگر آن منتقل شوند.

انواع ویروس‌ها
ویروس‌ها انواع مختلفی دارند كه شناخته شده‌ترین آن ها انگلی یا پارازیتی (كه به پوشه‌ها‌ و پرونده‌ها آسیب می‌زنند)، خودراه‌انداز (Boot Sector)، چند ریختی (كه در هر رایانه‌ای به شكلی درمی‌آیند)، چند بخشی (تركیبی)، ماكرو و مخفی هستند.

سایر برنامه‌های مختل‌كننده‌ی رایانه
برخی از متخصصان رایانه اسب تروا (Trojan)، كرم‌ها (Worms) و بمب‌‌ها را در دسته‌ی ویروس‌‌های رایانه‌ای قرار نمی‌دهند؛ اما واقعیت این است كه این برنامه‌ها هم بسیار مخرب هستند و می‌توانند خسارات‌های جدی و جبران ناپذیری به رایانه‌ وارد كنند. اسب تروا تظاهر می‌كند كه كار خاصی را انجام می‌دهد، ولی در عمل برای هدف خاصی ساخته شده است. به عنوان مثال وانمود می‌كند یك بازی است، اما در حقیقت امكان هك و اجازه‌ی ورود به رایانه‌ی شما را به كاربر دیگری می‌دهد یا هارد دیسك رایانه را پاك می‌كنند. كِرم‌ها، برنامه‌‌هایی هستند كه مانند ویروس‌ها توان تكثیر كردن خود را دارند؛ ولی بر خلاف آن ها برای گسترش خود به برنامه‌های دیگری نیاز ندارند تا آن ها را آلوده كند و تحت عنوان پوشه‌های آلوده به رایانه‌های دیگر منتقل شوند.
بمب‌ها، برنامه‌هایی هستند كه در زمان‌های از پیش تعیین شده، مثلاً یك روز خاص، اعمالی غیرمنتظره از خود نشان می‌دهند. این برنامه‌‌ها نه خود را گسترش می‌دهند و نه پوشه‌‌ها‌ را آلوده می کنند. با وجود تنوع برنامه‌های مخرب رایانه‌ای، ضد ویروس‌‌های قوی می‌توانند آن ها را شناسایی كنند و از بین ببرند.

ضد ویروس (آنتی ویروس)
ضد ویروس اصطلاحی است كه به برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌ها گفته می‌شود كه برای محافظت از رایانه‌ها در برابر ویروس‌‌ها به كار گرفته می‌شود.
این برنامه‌ها با بررسی محتوای پوشه‌ها، دنبال ویروس‌ها یا كرم‌های رایانه‌ای می‌گردند و در صورت مشاهده از ورودشان به رایانه و اجراشدنشان جلوگیری می‌كنند یا به شما هشدار می‌دهند یا دستور می‌گیرند كه ویروس را پاك كنند. گاه برای پاك كردن ویروس باید پوشه‌ی آلوده را پاك كرد و گاه نیز می‌توان خسارت‌هایی را كه به آن وارد شده، ترمیم كرد.

علی خاكبازان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>