در طول قرن‌ها، دین بودایی تاثیر زیادی بر معماری، مجسمه‌سازی و نقاشی هندی‌ها گذاشت؛ اما در قرن پنجم میلادی، هندوییسم جای آن را گرفت. سرانجام مهاجمان مسلمان و ایرانی‌ها سبك‌ها و فنون جدید هنری را وارد كشور هند كردند. اشكال جدیدی از معماری مانند كاشی، گنبد و مناره به هند سرازیر شد. یكی از نمونه‌های عالی هنر اسلامی در هند، مسجد تاج‌محل است. از آن جا كه در اسلام، نمایش چهره حرام است، در مساجد از طرح‌های زیبا و ظریف اسلیمی استفاده شده است.
در این كشور، موسیقی نیز اهمیت بالایی دارد و دو عدد از سازهای معروف آن سی‌تار (سازی زهی) و طبلا (سازی كوبه‌ای) است. در نمایش هندی، هر حركتِ صورت، چرخاندن چشم، بالا انداختن یا پایین آوردن ابرو، تكان دادنِ دهان و غیره برای خود معنایی دارد. قدمت نمایش در هند به بیش از هزار سال می‌رسد. امروزه هنوز هم موضوع بسیاری از نمایش‌نامه‌های هندی، اساطیر و موضوع های تاریخی هند است.
سینمای امروز هند هم با سرعت عجیبی رو به حركت است. تا آن جا كه هر ساله تعداد فیلم‌های ساخته شده در این كشور، از تعداد فیلم‌های هر كشور دیگری پیشی می‌گیرد. جالب این جاست كه این همه فیلم‌، تماشاچیان بسیاری هم دارد. از موضوع های تاریخی و مذهبی گرفته تا موضوع های اجتماعی در سینمای هند وجود دارد؛ مثلا پسری ثروتمندی كه دختر فقیری را ملاقات می‌كند. دوقلوهایی كه در كودكی از هم جدا می‌شوند و از قضای روزگار، یكی مجرم و دیگری پلیس شده است.
ادبیات هند هم برای خود تاریخی كهن و طولانی دارد. ادبیات كلاسیك هند به زبان سانسكریت نوشته شده است. یكی از اشكال ادبی هند، نمایش است كه موضوع بیش تر آن ها داستان‌هایی تاریخی و حماسی است.
سمیرا قاسمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>