نویسنده: فروغ علی شاهرودی
طراح گرافیك‌و عكاس: پروین بنی‌هارونی

در این كتاب كه در هفت فصل تدوین یافته است، سخن از نیشابور به میان می‌آید. در این مجموعه با شهری بزرگ و گسترده؛ با جمعیتی بسیار؛ و انبوه دانشمندان روبه‌رو می‌شویم و لحظه‌ای بعد شهری زلزله زده كه در هجوم كشتار، ترس و گریز و مبارزه قرار گرفته پیش رویمان نمایان می‌شود. در عین حال پا به كوچه پس‌كوچه‌های نیشابور امروز می‌گذاریم كه پس از قرنها زنده و سربلند مانده است و زندگی در آن از پس غوغای زنگ كاروانها در كاروانسراهایش، با قیل و قال مردمش در بازارها و با بحث و گفت و گوی طالبان علم و دانشش در مدرسه‌ها همچنان جاری است.
به هر حال سخن از شهر نیشابور است با ویژگیهای گوناگون تاریخی، طبیعی، علمی، هنری، عرفانی، معنوی و …
هفت فصل كتاب كه با تصویرهای بسیار زیبا و خیال‌انگیز و نثری ساده و خاطره‌گونه همراه است چنین نامگذاری شده‌اند:
ـ فصل اول دیار شكوه و درخشنگی
ـ فصل دوم دیار عشق و عرفان
ـ فصل سوم دیار هنر و معماری
ـ فصل چهارم دیار پاكی و قداست
ـ فصل پنجم دیار ادب و دانش
ـ فصل ششم دیار بركت و نیكی
ـ فصل هفتم دیار خاموشان و پایندگان
بخش كوتاه از فصل دیار عشق و عرفان را به طور گذرا می‌خوانیم.
… در حالی كه غرق در شادی و گیرایی و محیط بودم، وارد آرامگاه عطار شدیم. آرامگاهی ساده و بی‌پیرایه با چهار در، در چهار سمت و گنبدی فیروزه‌ای رنگ كه ارتفاعش از زمین حدود هشت متر بود. سنگِ قبر سیاه بود و بالای قبر، ستون سنگی سیاهی قرار داشت به درازی سه متر كه بر آن، صلوات بر پیامبر(ص) حك شده بود. مقبره به شكل هشت گوش ساخته شده و درازای آرامگاه دارای كاشیهای منقوش به رنگهای سرمه‌ای، سفید و آبی بود. بر روی یكی از دیوارهای آن، روی سنگی، زندگینامهء عطار و مطالبی دربارهء بنا حك شده بود. روی سنگ حك شده بود: در سال 891 هجری قمری از طرف امیرعلیشیر نوایی آرامگاهی بر تربت عطار ساخته شد كه دست روزگار آن را به ویرانی كشاند. در سال 1327 هجری شمسی از طرف فرمانفرمای وقت خراسان بنای مزبور تعمیر و محوطهء محصوری در اطراف بقعه احداث گشت كه پس از پنجاه سال ویران شد. از سال 1338 تا 1341 هجری شمسی از طرف انجمن آثار ملی نسبت به تكمیل بقعه و كاشیكاری نما، عرصه‌های خارجی و اصلاحات مختلف و توسعه محوطهء آن اقداماتی انجام گردید و آرامگاه كمال‌الملك، هنرمند فقید، كه سابقاً بیرون و دور از محوطهء بقعهء عطار قرار داشت. بر اثر وسعت یافتن محوطه مزبور، در داخل آن واقع گردید و بنای زیبایی برای آن احداث شد.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>