hasti1
کتاب «هستی» نوشته فرهاد حسن‌زاده از مجموعه رمان نوجوان امروز، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در فرهنگسرای انقلاب با حضور نویسنده، محمدرضا گودرزى و فرزانه رحمانى و جمعی از اهالی فرهنگ نقد شد.
فرزانه رحمانی در نوزدهمین نشست “نگاهی دیگر” كه به نقد و بررسی رمان “هستی” اختصاص داشت، جنبه های مثبت این رمان را متاثر از حضور نویسنده در این فضا دانست و گفت: بهترین زاویه‌ای كه نویسنده می‌توانست برای پیشبرد داستانش انتخاب كند راوی «اول ‌شخص» بود.
محمدرضا گودرزی، منتقد و نویسنده، خاطر نشان كرد: در این اثر از تكنیك تاخیر برای بیان مطالب استفاده شده و نویسنده خیلی خوب از این تكنیك استفاده كرده است.
فرهاد حسن زاده درباره شرایط نوشتن این اثر گفت: من برای این‌كه بتوانم با تمركز این رمان را بنویسم از انبار یك انتشارات استفاده كردم و 6 ماه روزی 4 ساعت در این انبار به نگارش مشغول بودم. جالب این‌كه وقتی این كار را می‌نوشتم، گاهی خواب هستی را می‌دیدم.
موضوع این اثر به شروع جنگ در آبادان و مهاجرت ساكنان آن مربوط می‌شود و شخصیت اصلی آن دختری به نام «هستی» است. دختركی با رفتارهای پسرانه كه طرفدار تیم «صنعت نفت» است، فوتبال بازی می‌كند و از بوی گازوئیل خوشش می‌آید. هستی حلال مشكلات خانواده است. این رمان سراسر گره است و هر بار این گره‌ها به دست هستی گشوده می‌شود. او و پدرش مناسبات دوستانه‌ای ندارند اما نویسنده فضایی فراهم می‌كند كه این دو همكاری كنند و پدر ارزش «هستی» را در زندگی بشناسد.
گرچه رمان حاوی نگاه واقع‌گرایانه‌ یك دختر نوجوان به زندگی و جنگ است، اما نگاه شوخ‌طبعانه خاص «فرهاد حسن‌زاده» در این رمان نیز كاملاً مشهود است؛ نگاهی كه با ظرافت مخاطب نوجوان را با ارزش‌هایی شجاعت، فداكاری و میهن‌پرستی آشنا می‌كند و این ارزش‌ها را در كنار مفاهیم تلخی چون جنگ، فقر و ترس قرار می‌دهد، بی‌آن‌كه او را از این تلخی دلزده كند.

“دیو دیگ بسر”،”قصه های کوتی کوتی” ،” آقای رنگی و گربه ناقلا” ،” همان لنگه کفش بنفش “، از دیگر کتابهایی است که انتشارات کانون از این نویسنده چاپ کرده است.

فریبا زرقلمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>