سروده ی: مریم هاشم پور
شاید شما هم تا به حال یك حیوان خانگی داشته اید.مثلا جوجه ، گربه، لاك پشت یا خرگوش.ممكن است روزی این دوست خانگی شما را ترك كرده باشد. آن وقت چه احساسی پیدا كرده اید؟ در كتاب «میو میو…تشكر » شاعر درباره ی لاك پشت كوچكی كه با او دوست بوده و یك روز از پیشش رفته می گوید:
هر روز می نشستیم
در باغچه دوتایی

ای لاك پشت كوچك !
برگرد هر كجایی…
در كتاب « میو میو …تشكر » 10 شعر كوتاه در قالب چهارپاره می خوانیم. شعرهای این كتاب برای گروه های سنی ” ب و ج “هستند و موضوع ها و مضامین متنوعی را شامل می شوند.به عنوان مثال حیوانات و پرنده ها در شعرهای این كتاب ، بسیار مورد توجه شاعر بوده اند.كلاغ ، خروس ، گربه ، پروانه، پینه دوز و لاك پشت از جمله این موجودات هستند.شاعر تلاش كرده است با نگاهی طنز آمیز و نكته سنج به این موجودات بنگرد و مضامینی بیافریند كه برای كودكان دبستانی جذاب و مورد پسند باشد.
در شعر «كلاغ و آب بازی» از آرزوی كلاغی سخن می گوید كه در گرمای تابستان دلش می خواهد در یك رود شنا و آب بازی كند، اما بلد نیست:
خدا تو شادمان كن
دل كلاغ ما ر ا

ببین شنا بلد نیست
خنك بكن هوا را
در شعر «آشتی»هم از جوجه خروسی می گوید كه هر روز صبح آواز می خواند؛ اما چون خاله از آواز او خوشش نمی آید و فكر می كند كه جای خروس در روستاست، با او قهر می كند:
خاله كه خیلی مهربان است
رفت و برایش دانه آورد

جوجه خروس من هم آن وقت
با خاله مینا آشتی كرد
جز حیوانات و پرندگان، شاعر به سایر موضوع ها و اتفاق های محیط اطراف هم توجه داشته است. مثلا كودكی كه هر روز صبح با پدربزرگش برای بازی و ورزش به پارك می رود، موضوع یكی از شعرهای مجموعه است :
بابا بزرگ خوب من
هر صبح نرمش می كند

با چند تا آقای پیر
در پارك ورزش می كند

یك عالمه می بوسمش
چون كه مرا هم می برد

حتی برایم توی راه
هرچی بخواهم می خرد

در پارك بازی می كنم
او می دود دنبال من

می خندم و هی دزدكی
قل می خورم روی چمن
رفتن توپ زیر ماشین، تولد یك نوزاد كوچك در خانه ، چتری كه دلش برای باران تنگ شده، دختری كه دلش می خواهد آسمان را در بغل بگیرد و ببوسد و… از دیگر موضوع هایی هستند كه شاعر در این كتاب مورد توجه قرار داده است.
زبان شعرها ساده و صمیمی و قابل فهم برای كودكان دوره ی دبستان است.تصویرگری كتاب را نیز « سید حسن موسوی» به عهده داشته.تصاویر كتاب شاد و كودكانه اند و سرشار از رنگ و خیال.
خواندن این كتاب زیبا را به همه ی بچه های علاقه مند به شعر توصیه می كنیم.

*انسیه موسویان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>