نوشته ی احمد رضا احمدی
شاید شما هم تا به حال فرفره ی رنگی ساخته باشید. تماشای فرفره های رنگی وقتی كه در باد می چرخند و می رقصند، بسیار زیبا و لذت بخش است .تا به حال فكر كرده اید كه اگر این فرفره ها با باد سفر كنند چه اتفاقی می افتد؟ باورتان می شود كه آن ها می توانند آرزوهای رنگارنگ ما را با خود به سرزمین های دور دست ببرند و پیغام ما را به دوستان و عزیزانی برسانند كه از آن ها دوریم؟!
مثل فرفره های رنگین پسرك این قصه كه آن ها را در سبد حصیری می گذارد و به ایوان خانه می برد . پسرك تنهاست و بدون هم بازی. پدرش به سفر دوری رفته. اما این سبد حصیری كه آن را از شهری دور آورده ، یادگار اوست. . پسرك و مادرش هر روز به تماشای چرخیدن فرفره ها در باد می نشینند .تا این كه یك روز:
«باد تند می وزید . ناگهان فرفره ها سبد را به آسمان بردند .پسرك نتوانست در اتاق را باز كند. سبد حصیری كم كم در آسمان محو شد. یك نقطه ی رنگین شد. پسرك ، غمگین ، پرده ها را كشید. باد فرفره های رنگین را می چرخاند و می چرخاند. فرفره های رنگین ، سبد حصیری را كنار دریا بردند . سبد حصیری روی ماسه ها نشست .قایقرانان كه از دریا بازگشتند ، سبد را دیدند…»
«احمد رضا احمدی» شاعر مطرح و نویسنده ی نام آشنای كودكان و نوجوانان، در این داستان با زبانی شاعرانه و لطیف، داستانی زیبا و پر احساس را روایت می كند. احمدی در داستان هایش سبك و شیوه ی خاصی دارد . از آن جا كه او شاعر نیز هست ، زبان شاعرانه، تخیل قوی و تصویرهای سرشار از خیال در داستان هایش نیز به چشم می خورد.
یكی دیگر از ویژگی های كتاب، تصویرگری زیبای آن است كه اثر «شراره خسروانی» است.طراح گرافیك كتاب نیز «كوروش پارسانژاد» است. گرافیك كتاب بسیار تازه و قابل توجه است .در هر صفحه بخشی از متن كتاب با حروف درشت و رنگی نوشته شده و در صفحه ی مقابل آن، همان متن به شكل معكوس دیده می شود. انگار كتاب را جلوی آینه گرفته ایم. این داستان مناسب مخاطبان گروه سنی ” د ” یعنی بچه های دوران راهنمایی است.
اگر می خواهید بدانید پسرك قصه چه آرزوهایی دارد و فرفره های رنگی چگونه او را به آرزوهایش می رساند، خواندن این كتاب را به شما توصیه می كنیم.

انسیه موسویان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>